Antalya
30.09.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Ürüne özgü sera plastiği üretilecek
Ürüne özgü sera  plastiği üretilecek

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan İmece Plastik A.Ş. arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında çalışmalarda ilk aşama tamamlandı.

 İmece Plastik tarafından Ziraat Fakültesi sera alanlarına inşa edilen seraların 1000 metrekarelik bölümüne domates fidesi dikimleri gerçekleştirildi. Süreç sonunda seralarda yetiştirilecek ürünlerin üzerindeki ‘farklı özelliklerdeki plastik sera örtülerinin bitki gelişimi ve yetiştiriciliği üzerine etkisinin araştırılarak, sonuçların rapor haline getirilmesi ve bu veriler ışığında ürüne özgü sera plastiği geliştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞ BİRLİĞİ

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, İmece Plastik Genel Müdür Yardımcısı Fırat Turan, İşletme Müdürü Abdullah Mehmet Berberoğlu ve AR-GE ekibi ile seraları yerinde inceledi. Prof. Dr. Erkan, “İmece Plastik tarafından fakültemize inşa edilen 2.000 m2 sera alanından 1.000 metkarelik bölümünde domates fidelerini seramıza diktik. Böylece ülkemizin en önemli eksikliklerden birisi olan kamu ve özel sektör arasındaki iş birliğinin en güzel örneklerinden birisini gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda özellikle ülkemizde ürüne özgü sera plastiği geliştirmenin de ilk adımlarını atmış bulunuyoruz” diye konuştu.

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER

İmece Plastik Genel Müdür Yardımcısı Fırat Turan ise “Bu çalışmalarla bilimin öncülüğünde modern üretim teknolojilerini kullanarak geliştirdiğimiz İmece Plastik ürünlerini daha da ilerletmeyi, ülkemizde dünya standartlarında ve üstünde tarım faaliyetlerinin gerçekleştirilmesini desteklemeyi, çiftçimize yetiştiriciliğini yaptıkları ürüne özel tasarlanmış, ekonomik değeri yüksek, verim ve kazancını artıracak nitelikte katma değerli ürünler sunmayı ve tarımsal ihracatı desteklemeyi hedefliyoruz. Burada çiftçimizin en büyük kazancı, aynı alandaki seradan üstün teknolojili örtü sayesinde daha yüksek verim elde etmek olacaktır. Böylece hasılat başı maliyetler düşecek, karlılık ise artacaktır” şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: