Antalya
21.09.2021
A
GÜNDEM , EĞİTİM
ÇGD Akdeniz'den barınma önerileri
ÇGD Akdeniz'den barınma önerileri

Üniversite öğrencilerin büyük bir barınma sorunu yaşadığına dikkat çeken Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Akdeniz Şubesi Başkanı Erdem Güner, atıl durumdaki oteller ile kamu misafirhanelerinin öğrencilerin kullanımına açılmasını önerdi.

ÇGD Akdeniz Şube Başkanı Erdem Güner, üniversitelerin eğitime başladığı şu günlerde öğrencilerin büyük bir barınma sorunu yaşadığına dikkat çekerek bu konuda bazı önerilerde bulundu. Aralarında İletişim Fakültesi öğrencilerinin de bulunduğu öğrencilerin bu sorununa çözüm bulmak amacıyla Antalya'daki kurum ve kuruluşlarla temasa geçtiklerini anlatan Güner,“Üniversitelerde yeni öğrenim dönemi başlarken öğrenciler ciddi bir barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar tamamen dolarken, binlerce öğrenci ancak yedek listelere yazılabildi. Online yapılan eğitimin ardından yüz yüze eğitime geçilmesiyle, kiralık konut talebinde de artış oldu. Talepteki bu artış gerek özel yurt ücretlerinde gerekse konut kiralarında üç dört katı bulan artışları beraberinde getirdi. " dedi.

OTEL VE MİSAFİRHANELER ÖĞRENCİYE AÇILSIN

Antalya’da valilik birimlerini, belediyeleri, kaymakamlıkları ve merkezi yönetimin kentteki ilgili birimlerini, barınma sorunu yaşayan öğrencilere el uzatmaya davet eden Güner açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yurtlardaki yatak sayısını arttırabilecek pratik çözümlerin yanında, kamu kurum ve kuruluşlarının misafirhane ve sosyal tesislerinin ev ve yurt bulamamış öğrencilere tahsis edilebileceğini düşünüyoruz. Turizm kenti Antalya’da pandeminin etkisiyle uzun süre atıl kalan konaklama tesisleri, geride bıraktığımız yaz yeniden müşteri ağırlamaya başlasa da geçmişteki doluluk oranlarını yakalayabilmiş değil. Antalya’daki turizm işletmeleri de, hazır yoğun sezon geride kalmışken, atıl durumdaki konaklama tesislerinden uygun olanlarını geçici olarak öğrencilere tahsis edebilirler. Turizmciler, bunu kente ve yöre halkına karşı yerine getirmeleri gereken bir sosyal sorumluluk olarak görmeliler. Yurt hizmeti sunulabilecek binaların tespitinde Yurt-Kur yetkililerinin devreye girmesi de bu konuda zaman kaybını önleyecek, süreci kolaylaştıracaktır."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: