Antalya
15.09.2021
A
GÜNCEL , POLİTİKA
Duman: Söğüt'teki törende Yörükler dışlandı
Duman: Söğüt'teki törende Yörükler dışlandı

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'yi anmak amacıyla Bilecik'in Söğüt ilçesinde yapılan törenin siyasetçilerin şov alanına dönüştüğünü savunan Antalya Yörükler Derneği Abdullah Duman, törende Yörüklerin hiçe sayıldığın ileri sürdü.

Bilecik'in Söğüt ilçesinde, Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Bey'in babası Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Yörük Şenlikleri'nin 740’ıncısı geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi.  Antalya Yörükler Derneği ve Teke Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Abdullah Duman, törende birçok sorun yaşadıklarını ve hatta dışlandıklarını savundu.

DERNEKLERE AYIP EDİLDİ

İlk sorunu tören alanına girerken yaşadıklarını kaydeden Duman, "Güvenlik güçleri gayet saygılı, fakat onlara verilen talimatın dozu fazlaydı, onlarda aldıkları talimatı aynı dozda uyguladılar. Siyasilerle gelen konuklar aranmıyor ama dernek başkanlarına her türlü talimat uygulanıyor. Siyasilerle gelenler protokole direkt alınıyor, dernek başkanları izinle giriyor. İşin daha önemli tarafı ise Yörük Türkmen Derneklerine, 'niye geldiniz?' der gibi davranıldı. Arkadaşlarımız kalben kırılsalar da, Cennetmekân Ertuğrul Gazi'nin manevi huzurunda oldukları için edeplerinden seslerini çıkarmadılar.”

SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Bu yılki etkinliklerin adeta siyasi bir arena haline getirildiğini savunan Duman, “Ertuğrul Gazi'yi anma ve Yörük Toyu, son yıllarda siyasilerin tamamen şov ve kavga yeri haline geldi. Maneviyatına inandığım bir mübarek son yıllarda gelmiyor, aradım niye gelmediğini sordum “eskiden adeta onu görür gibi haz alırdım, ama son yıllarda maneviyatımda bir boşluk hissediyorum, rahmetli toy başladığında orayı terki diyar ediyor galiba. Zat-ı muhteremle bir köşeye çekilir her sene 15-20 dakika baş başa sohbet ederdik, cennetmekân Ertuğrul Gaziyi anlatırken zannedersin ki, onunla birlikte yaşamış, omuz omuza kılıç sallamış” dedi.  Engin KORKMAZ

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: