Antalya
16.07.2021
A
GÜNDEM , GÜVENLİK
Suçu Deniz'i sevmek
Suçu Deniz'i sevmek

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımla Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'yı anan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan için "Suç ve suçluyu övmek" suçuyla Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame,  Antalya 33. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

 

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan hakkında Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin detayları ortaya çıktı. İddianamede;  Balkan'ın,  6 Mayıs 1972 tarihinde idam edilen Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'yı anmak için yaptığı paylaşımlar "suç ve suçluyu övmek suçu" kapsamına alınarak dava açılması istendi. 

 "TERÖR ÖRGÜTÜNÜ ÖVDÜ" İDDİASI

İddianamede;  Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı'nin "Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek, devletin iç ve dış güvenliğini kamu düzenini veya genel sağlığını bozmak amacıyla kurulmuş terör örgütü niteliğinde" bir örgütlenme içinde olduğu savunuldu ve Polat Balkan'ın yaptığı paylaşımlarla terör örgütü olan bu yapıyı övdüğü iddia edildi.

SARAY VE SALTANAT TANIMAYIZ

Antalya 33. Asliye Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul ederek , Balkan'a basit yargılanma usulünün uygulanmaması ve yargılamanın genel hükümlere göre yapılmasına karar verdi. Süreci değerlendiren Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, “Antalya Cumhuriyet Başsavcısı, beni bununla mı korkutacaksın? Vız gelir, tırıs gidersiniz. Duruşmaya bekliyorum” dedi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın iddianameyi Antalya Baro Başkanlığı’na değil de Türkiye Barolar Birliği’ne göndermesini de eleştiren  Balkan, “Hukuk cahili misiniz, perde arkasını deşelim mi? Biz avukatız. Saraylar, saltanatlar tanımayız” ifadelerini kullandı. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: