Antalya
02.07.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
İptalin bilançosu ağır
İptalin bilançosu ağır

Kadın haklarını korumayı öngören İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının 103'üncü gününde bir basın açıklaması yapan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Deveci, “103 günde 83 kadın öldürüldü” dedi

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Deveci, “Aksaray’da yaşayan Yemen Akoda evli olduğu Eşref Akoda tarafından öldürüldü. Kızı, '50 kere şikâyet ettik, 50 kere, hepinizin Allah belasını versin' diyerek isyan etti. 30 yaşındaki İlknur Çavuş, evli olduğu Erdal Çavuş tarafından göğsünden vurularak öldürüldü. Manisa’nın Akhisar ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki Sadriye Şen, evli olduğu Recep Şen tarafından ruhsatsız silahla vurularak öldürüldü.  Nermin U. dört yıl önce boşandığı Mahir A.’ye yönelik 'Beni öldürecek' diyerek koruma kararı istediği karakoldan dönerken, sokakta aynı erkek tarafından öldürüldü. Emine Karakaş, Halime Uyar, Arzu Rahman Güney, Şebnem Köker, Medine Seyis, Hacer Başkaya, Kamile Yavuz, Fatma Öz, Sibel Kaman ve daha nice kız kardeşimiz, eşleri, sevgilileri, babaları ya da birlikte olmayı kabul etmedikleri erkekler tarafından öldürüldü” dedi.

 

 

ÖLÜMLER DEVAM EDİYOR

İstanbul Sözleşmesi’nden tek taraflı çıkıldığını, tek adamın bu konuda karar aldığını hatırlatan Deveci  açıklamasını şöyle sürdürdü, “300’ü aşkın kadın derneğinin üye olduğu EŞİK Platformu’nun verilerine göre, Sözleşme yürürlüğe girdiği 1 Ağustos 2014’den bu yana uygulansaydı, bugün en az 2 bin 336 kadın yaşıyor olacaktı.  Çünkü devlet, kadına karşı şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirleri almış olacaktı. Kadınları etkin şekilde koruyacak, şiddeti önleyemediği koşulda da adil yargılama ve cezalandırma süreçlerini işletecekti.  Kısacası İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri yerine getirilmiş olsaydı; kadınlar sokak ortasında göz göre göre öldürülemeyecekti, kadınları katledenler cezasızlıkla ya da iyi hal indirimleriyle ödüllendirilmeyecekti. Çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesi ile tahliye edilmeyecekti; cinsel istismar mağduru çocuk, delil sunmak için istismarcısı ile ikinci kez bir araya gelip ses kaydı almaya çalışırken tekrar taciz edilmeyecekti.  İktidara geldiğimiz ilk hafta içinde İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesini sağlayacağız. Sözleşmeyi uygulamaya koyduğumuzda bütün yükümlülüklerini yerine getirerek, kadına ve çocuğa yönelik şiddetin, istismarın nasıl sonlandırılacağını göstereceğiz. Türkiye’yi yeniden hukuk devletine dönüştüreceğiz. Halkın partisi olarak, halkla birlikte bu vahşeti sona erdireceğiz."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: