Antalya
30.06.2021
A
GÜNDEM , EKONOMİ
ASMO'nun webinarında yapılandırma anlatıldı
ASMO'nun webinarında yapılandırma anlatıldı

Kısa adı ASMO olan Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın düzenlediği “7326 Sayılı Kanun Uygulamaları” konulu webinarda, üyelere yapılandırma konusunda detaylı bilgi verildi.

Webinarın açış konuşmasını yapan ASMO Başkanı Emrullah Tayfun Çavdar, “Ekonominin sıkıntılı olduğu bir dönemden geçiyoruz.. Antalya ölçeğinde bakarsak müşterilerimiz de bu sıkıntılardan etkileniyor. Dolayısıyla meslektaşlarımız ücretlerini tahsil edemiyor. Umut ediyoruz ki son düzenlemelerle ekonomi biraz canlanır ve meslektaşlarımız da ücretlerini tahsil etme imkanı bulurlar. Bugüne kadar yararlanamadığımız  teşviklerden biz de yararlanmak istiyoruz. En azından KDV  oranlarında indirim talep ediyoruz." dedi.

 

EMEKLER BOŞA GİDİYOR

Aynı yıl içinde ikinci bir teşvik yasası ile karşı karşıya kaldıklarını bunun da iş yüklerini olağanüstü arttırdığını kaydeden Çavdar,   "Bu sefer matrah artırımı, stok affı gibi bilanço kalemlerinde bir takım düzeltmelere de af getiriliyor. Meslek camiası olarak özellikle matrah artırımına sıcak bakmıyoruz. Çünkü 2020 yılının Kurumlar Vergisi Beyannameleri Nisan ayının sonunda verip tahakkuklarını almışken Mayıs ayında böyle bir kanunla karşı karşıya kalıyoruz. Dolayısıyla bizlerin emekleri boşa gidiyor. Vergi mükelleflerinde 'Nasıl olsa af çıkar'  fikri oluşuyor. Nihayetinde bizler uygulamacıyız hem müşterilerimizi hem de siz değerli meslektaşlarımızı bilgilendirmeliyiz" dedi.

 

DETAYLARIYLA ANLATILDI

Webinarın sunumunu gerçekleştiren İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Eğitmeni Yalçın Sütütemiz, Borçların Yapılandırılması, Matrah ve Vergi Artırımı, İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi, Kesinleşmiş SGK Alacakları ve Taşınmazlar ve Amortismana Tabi İktisadi Kıymetlerin Yeniden Değerlemesi başlıklarında sunum yaptı.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: