Antalya
22.06.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
Komşuları kurtardı
Komşuları kurtardı

Dim Çayı üzerinde Alacami Mahallesi'ne HES yapılmasına karşı çıkan mahalle sakinlerinin talepleri, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer tarafından TBMM gündemine taşındı. Özer, Çevre Bakanı Murat Kurum'a  “Müsilaj felaketini göremediniz, HES tehlikesinin farkında mısınız?” diye sordu.

Alanya ilçesindeki Dim Çayı üzerinde yapılması planlanan ikinci Hidroelektrik Santrali (HES) için, geçtiğimiz hafta ÇED bilgilendirme toplantısı yapılmak istenmiş ancak HES'i protesto eden yöre halkı katılmayınca toplantı iptal edilmişti.  Alacami Mahallesi (Köyü) sakinleri, yaşam alanlarında ikinci bir HES’i istemediklerini basın açıklamasıyla da yinelemişti. Geçen hafta Alacami’de halka destek veren CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, konuyu Meclis gündemine de taşıdı. Çevre Bakanı Murat Kurum’a bir önergeyle ÇED sürecinde yöre halkının düşüncesine itibar edilip edilmeyeceğini soran Özer, ayrıca HES’lerin tarımsal sulama üzerinde yarattığı tehdidin Meclis tarafından araştırılmasını da istedi.

ÜRETİCİ ÇİLEDEN ÇIKTI

Yanlış tarım politikaları, yetersiz desteklemeler ve artan maliyet girdilerinin üreticiyi bunalttığını dile getiren Özer,  "İklim değişiyor, yağış rejimi değişiyor, su varlığımız azalıyor ve üreticimiz kuraklıkla mücadele ediyor. Bu da yetmezmiş gibi bir de baraj sularının tarımsal sulama yerine enerji için kullanılma çabası üreticiyi tam anlamıyla çileden çıkarıyor. Alanya Dim Çayı'nda bir HES varken ikinci bir HES ile bölgedeki üreticiler ekim alanlarını sulamayacak duruma geleceklerdir. Kuraklıkla mücadele ederken mevcut su varlığının da HES’lere ayrılarak gıda üretiminde kullanılmaması ihtimali üreticiyi tedirgin ediyor." dedi

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer. TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde Çevre Bakanı Murat  Kurum’a şu soruları yöneltti: Antalya ilimiz Alanya ilçemiz sınırlarında bulunan Dim Çayı üzerinde zaten bir HES faaliyet gösterirken ikinci bir HES’e ihtiyaç var mıdır? ÇED sürecinde ihtiyaç olup olmadığı göz önünde bulundurulmakta mıdır?.ÇED sürecinde Bakanlığınız, HES’in yaşamlarını direkt olarak etkileyeceği yöre halkının düşüncesini dikkate alacak mıdır?Dim Çayı üzerine planlanan ikinci HES için ÇED olumlu raporunun çıkması halinde yöredeki tarımsal alanların etkilenmeyeceğinin, mevcut su varlığının gıda üretimine yönlendirilmesi yerine enerji üretimine ayrılmayacağının bir garantisi var mıdır? Bakanlık olarak hidroelektrik santrallerin çevreye olumsuz etkilerine ilişkin çevre kuruluşlarının raporlarını ve uyarılarını dikkate alıyor musunuz? Bu uyarılar doğrultusunda yaptığınız değerlendirme ve çalışmalar nelerdir? Müsilaj felaketini göremeyen Bakanlığınız, HES tehlikesinin farkında mıdır?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: