Antalya
21.06.2021
A
ARŞİV , VİDEOLU HABERLER
Rusya’nın kararı yüzleri güldürdü-VİDEO
Rusya’nın kararı  yüzleri güldürdü-VİDEO

RUSYA'nın koronavirüs önlemleri kapsamında Türkiye'ye uyguladığı uçuş kısıtlaması, Rus heyetin Antalya'da yaptığı incelemelerin ardından kaldırıldı. Heyet, inceleme yaptığı her otelde dosyalarla dolu klasörlerle karşılandı. Heyetin klasörler karşısında şaşkınlık yaşadığı öğrenilirken, temmuz ayında 1 milyonun üzerinde Rus turist bekleniyor. Rusya'nın yarından itibaren Türkiye'ye tüm uçuşlarını başlatma kararı, hareketli günlere hazırlanan turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir süredir Türkiye'ye olan uçuşlara kısıtlama getiren Rusya, alınan önlemleri yerinde incelemek için 7 kişiden oluşan inceleme heyetini 17 Haziran günü turizm kenti Antalya'ya gönderdi. Antalya Havalimanı'na gelen heyet, ilk olarak havalimanındaki önlemleri inceledi. Rus heyete, Sağlık Bakanlığı bürokratları ve Bilim Kurulu üyeleri de eşlik etti.

KLASÖRLERİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR

Rus heyet ikinci adres olarak Antalya'nın Side bölgesindeki 3-4 yıldızlı otellere gitti. Buralara düzenlenen sürpriz inceleme sonrasında müze ve ören yerlerini de denetleyen Rus heyet, konaklayacakları Serik ilçesi Belek bölgesindeki 5 yıldızlı otele geldi. Otelin girişinden odalara, restorandan havuza kadar her alanı tek tek inceleyen heyet, alanlarda kullanılan dezenfektanların kimyasal içeriklerini sorguladı. Laboratuvar sonuçlarını inceleyen heyetin önüne 4 klasör konuldu. Klasörlerin içinde; oteldeki tüm personelin sağlık raporları, aşıları, tesisin daha önce geçirdiği denetimler, alanda kullanılan kimyasalların analiz raporları, personele verilen koronavirüs eğitim sertifikaları gibi çok sayıda resmi belge yer aldı. Klasörleri görünce şaşkınlığını gizleyemeyen heyet, Antalya'da incelemeye gittikleri her tesiste benzer klasörlerle karşılaştı. Rus heyetin ülkelerine dönmesiyle birlikte dün akşam saatlerinde, iki ülke arasındaki kısıtlamanın 21 Haziran itibariyle kaldırıldığı açıklandı. Rusya'nın 22 Haziran'dan itibaren Türkiye'ye tüm uçuşlarını başlatma kararı, hareketli günlere hazırlanan turizm sektöründe sevinçle karşılandı.

OTELLERE DETAYLI İNCELEME

Heyeti otelde ağırlayan ve tüm incelemeyi yakından takip eden otelin Genel Müdürü Ali Kızıldağ da kararın ardından sevindiklerini söyledi. Kararın ardından rezervasyonların bir anda arttığını belirten Kızıldağ, operasyonu güzel yönettiklerini ve zaten mevcutta alınan önlemleri bir kez de Rus heyete gösterdiklerini söyledi. Belgeler ve alanda incelemeler yapıldığını belirten Kızıldağ, “Otelimizi çok detaylı incelediler. Zaten tüm turizmciler ileri boyutlarda önlemler almıştı. Bunlar canlı olarak görünce ikna oldular. Raporlama süreci çok hızlı çalıştı. Heyet gider gitmez uçuş kısıtlaması kaldırıldı. Heyet klasörlerle raporları görünce 'Adamlar gerçekten bu işi yapmış' dediler. Bizde gerçekten bu işi yaptığımızı düşünüyoruz Türk turizmcileri olarak" dedi.

TURİZM SEZONU UZAYACAK

Türkiye'ye Rus tatilci getiren en büyük tur operatörlerinden birinin operasyon müdürü olan Yeliz Bilgin Ezici  bu olumlu kararı beklediklerini söyledi. Koronavirüs öncesinde sezonda ortalama 1 milyon 300 bin civarında turisti ağırladıklarını belirten Ezici, “Geçen sene tatil yapamayan ve bu yıla tatilini aktaran çok fazla turist vardı. Bu sebeple beklenti yüksekti. Bu sezon biz en azından sezon boyunca 700 bin civarı Rus tatilci getirebileceğimizi düşünüyoruz. Kış sezonuyla birlikte de bu sayının 750- 800 bin olacağını tahmin ediyoruz. Bizce sezon önümüzdeki yılın nisan ayına kadar uzayacaktır" şeklinde konuştu.

TÜROFED BAŞKANI SURURİ ÇORABATIR

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, Rusya'nın kararının, hem ülkeye gelecek Rus turistler hem de turizmciler açısından sevindirici olduğunu söyledi. Çorabatır, "Bu kararı mutlulukla karşılıyoruz. Çünkü Rusya bizim için çok önemli bir pazar, Ruslar için de Türkiye vazgeçemedikleri, tercih ettikleri bir destinasyon. Aylardır heyecanla bu kararı bekliyorduk" dedi. Rus heyetin Türkiye'ye gelerek uygulamaları yerinde gördüğünü anımsatan Çorabatır, tedbirlerin, hizmetin Rus heyet tarafından da olumlu karşılandığını kaydetti.

AKTOB BAŞKANI ERKAN YAĞCI

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı da Antalya'nın salgın sürecinde güvenli turizme öncülük eden şehirlerden biri olduğuna dikkat çekti. Yağcı, "Aldığımız önlemlerle ne kadar güvenli, önemli ve iddialı turizm destinasyonu olduğumuzu gösterdik. Rusya'nın da tüm uçuşlarını açma kararı Antalya'ya ve Türkiye'ye duyulan bir güvenin göstergesi. Güvenli hizmet sunmaya devam edeceğiz. Özellikle Antalya'ya yönelik de talebin yüksek olduğunu görmekteyiz. Rus turistlerin Türkiye'ye gelmesiyle turizm daha da hareketlenecek" diye konuştu.

ATSO BAŞKANI DAVUT ÇETİN

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin ise Rusya'nın kararı konusunda şunları söyledi: “Beklediğimiz bir karardı. Rusya pazarı bizim için en önemli pazardır. 21’inden itibaren artık açılması, normalleşmesi turizm ve bütün işletmeler için şu anda büyük faydası olacak. Buna bağlı olarak ayın 21’inden itibaren kısıtlamaların bizde de kaldırılması gerekiyor. Çünkü oteldeki müşteriler ancak 20.30- 21.00 gibi, yemekten sonra otelden çıkıyor. Onun için akşamları sokağa çıkma kısıtlaması ve iş yerlerinin açık olmasıyla ilgili kısıtlamaların kaldırılması gerekiyor. Bu Antalya açısından çok iyi bir haber, en azından haziranı kaybettik ama temmuzu kaybetmeyeceğiz."

POYD BAŞKANI ÜLKAY ATMACA

Profesyonel Otel yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, Rusya'nın 22 Haziran'dan itibaren Türkiye'ye tüm uçuşları başlatma kararının sevindirici olduğunu belirterek, karar sonrası Rusya’da arama motorlarında Türkiye’ye yönelik aramalarda ciddi artış olduğunu bildirdi.  Atmaca, "2019’dan beri en umutlu olduğumuz dönemdeyiz. Aşılanmış turizm personeli, güvenli turizm sertifikası, kamu ve özel sektörün ele el vermesi önümüzün daha aydınlık olmasını sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un hem de sektör temsilcilerinin öngörüleri 2020’ye oranla yüzde yüzlük bir artış  yani 7-8 milyonluk bir artıştan bahsediyorduk. Bu rakamların çok rahat yakalanabileceğini düşünüyorum. Temmuz ayı gibi rakamlar daha net ortaya çıkmaya başlayacaktır. Çünkü talep ortaya çıkacak “diye konuştu.

KETAV BAŞKANI VOLKAN YORULMAZ

Kemer ve Yöresi Tanım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz ise "Uzun zamandır bugünü bekliyorduk malum. Bu açıklamayı bekliyorduk. 22 Haziran tarihi itibarıyla Rusların açılması öncelikle Kemer malum Rus pazarında lider destinasyon Antalya çanağında. Heyecanlı herkes çünkü çok zor günler yaşadı turizmci ve bölgedeki tüm esnaf. Bugün bizim açımızdan önemli ticari açıdan çok önemli. En önemlisi de psikolojik açıdan önemli. Şimdi tüm otelciler, esnaf işlerinin başında işlerimizi yapmaya başlayacağız. Dolayısıyla bu mutluluk verici. 22 Haziran'da başlamasıyla takribi 10 gün içinde volüm yakalanmaya başlanır. Yani temmuzun başı itibarıyla bir volüm yakalanıp doluluklar Rus pazarıyla bir noktaya gelecektir. Şu anda zaten bizim halihazırda olup, bekletmeye aldığımız rezervasyonlar vardı Rus pazarıyla ilgili. Onları 22 Haziran itibarıyla gelebilecekleri aktif hale getirdik. Kendi nezdimizde böyle tahmin ediyorum tüm tesislerde de bu böyle uygulanmıştır. Dolayısıyla şu anda 22 Haziran itibarıyla gelecekmiş gibi misafirlerimiz rezervasyonlarını aktif hale getirdik. Tahmin ediyorum yıl sonunda 6 milyon turisti buluruz Antalya çanağı için" diye konuştu.

ALTİD BAŞKANI BURHAN SİLİ

Türkiye Turizm Geliştirme Ajansı (TTGA) ile Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı Burhan Sili de "Bu karar bizler açısından son derece sevindirici bir haber. Geçen hafta Almanya uyarı seviyesini düşürerek bir açılım sağlamıştı. Bu anlamda Almanya'dan gelen rezervasyonlarda ciddi bir artış söz konusu. Antalya ve Alanya bölgesi için özellikle en önemli pazarlardan birisi olan Rus pazarındaki uçuşların tekrar başlayacak olması tüm turizmcileri son derece sevindirdi. Daha önce ifade ettiğimiz gibi Rusya, Almanya gibi ana kaynak pazarlarımızın hareketliliği ümit ediyorum ki bundan sonra herhangi bir sekteye uğramaksızın sezon sonuna kadar devam edecek. Bizler 2022'ye kendimizi götürme noktasında ciddi bir kaynak sağlayacağız. Bizim için son derece sevindirici. Burada birçok insanın ciddi katkısı var. Yani herkes hakikaten elinden geleni yaptı ve bu noktaya gelindi. Bu anlamda emeği geçen herkese de çok teşekkür ediyorum" dedi.

MASTOB BAŞKANI CENGİZ HAYDAR BARUT

Manavgat ve Side Turistik Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut, Rusya'dan gelen heyetin, Antalya Havalimanı'ndan başlayıp, bölgedeki tesisler ve hastanelerde yaptığı çalışmaların alınan kararda etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:  "Birkaç gündür sektörümüz açısından güzel haberler alıyoruz. Önce Almanya'daki rahatlama, sonra Fransa'daki açılma ve dün de Rusya'daki uçuşların açılması sektörümüz için beklediğimiz haberlerdi. Önümüzdeki günlerde Rusya'dan da uçuşlar başlayacak. Rusya'nın aldığı karar temmuz ayı için olumlu bir gelişme. Bölgemize Fransa'dan çok fazla turist gelmemesine rağmen Fransa'nın açılmış olmasının Avrupa'da etkisi çok önemli. Temmuz- ağustos iyi bir sezon geçireceğiz gibi görünüyor benim beklentim ama sonbaharda sezonun artarak devam etmesi. Geçen yıllardan çok daha iyi bir eylül, ekim, kasım hatta aralık, yılbaşına kadar iyi bir sezon geçireceğimizi ümit ediyorum."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: