Antalya
01.06.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Büyükşehir'de sendikalar savaşı
Büyükşehir'de sendikalar savaşı

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü 2 sendikanın işçi haklarını savunmada başarılı olamadığını iddia eden Tüm Bel Sen Şube Başkanı İlhan Karakurt, " Belediye emekçilerini sendikamız çatısı altında birleşmeye çağırıyoruz." dedi.

Tüm Bel Sen Antalya Şube Başkanı İlhan Karakurt, yaptığı yazılı açıklamada Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü diğer sendikalara yönelik eleştirilerini sıraladı. Büyükşehir Belediyesinde demokratik ve adil olmayan bir yetki süreci yaşandığını iddia eden Karakurt, "Büyükşehir Belediyesi'nde baskı, tehdit ve mobbing yoluyla belediye emekçilerinin sendikal tercihine açıktan müdahale edildiğine tanık olduk. " dedi.

SARI SENDİKACILIK YAPIYORLAR

Memur-Sen hakkında değerlendirmelerde bulunan Karakurt, "AKP hükümetinin doğrudan desteği ile birlikte hormonlu olarak büyüyen Memur Sen’in 19 yıllık pratiği ortadadır. Türkiye genelinde en çok üyeye sahip olmasına rağmen milyonlarca kamu emekçisinin birikmiş sorunlarına çözüm üretmek, çare olmak  yerine AKP hükümetinin suçlarına ortak olmuşlardır. Sahte sendika yasası üzerinde kurulan sözleşme masasında gece yarısı,  yüzde 3.5 sadaka artışa imza atarak milyonlarca kamu emekçisinin  hakkını satmışlardır. Yandaş, sarı ve işveren sendikacılığının rafine temsilcisi olan  Memur Sen’in yaptığı bu iş birlikçi sendikacılığın sonuçları, milyonlarca kamu emekçisinin işine ve ekmeğine büyük zararlar vermiştir.

SENDİKACIDAN DANIŞMAN OLMAZ

Tüm Yerel Sen'in ise Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde başkanın güdümünde sendikacılık yaptığını savunan Karukurt, "Bir siyasi parti ya da belediye başkanını esas alarak sendikacılık yapmak, sendikaları itibarsızlaştırdığı gibi,  emekçileri bölmekte ve geleceğimizi daha da güvencesiz  hale getirmektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde de Tüm Yerel Sen  Belediye başkanının adını kullanarak sendikacılık yapılmaktadır. Yani, Memur Sen’e bağlı Bem Bir Sen sendikasının yolundan yürümekteler. Sayın Mehmet Balık’ın hem Birleşik Kamu İş Konfederasyonunun genel başkanı hem de Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın danışmanı olması kamuoyunda ve kendi içlerinde de tartışma konusu olmuştu.  Sayın Balık, Menderes Türel döneminde eleştirdiği sendikal baskı ve mobbing uygulamasının bizzat yürütücüsü oldu. Daha doğrusu tarafsız ve adil davranacağı yerde, danışmanlık makamını Tüm Yerel Sen adına kullanarak kendisini eleştirenleri bir kez daha haklı çıkarmıştır. Sendika başkanından İşveren danışmanı olmaz, işveren danışmanı olursanız da sendikacı kimliğinizi kaybedersiniz!”  diye konuştu.

BELEDİYE ÇALIŞANLARINA DAVET

Antalya genelinde, belediye ve yerel yönetim işkolunda toplam 1.316 üye sayısı ile birinci sendika olduklarını kaydeden İlhan Karakurt sözlerini şöyle sürdürdü: " Üyelerimizden aldığımız bu güç ile Antalya Büyükşehir dahil tüm belediye emekçilerinin birikmiş sorunlarını çözebilmek ve grevli-toplu sözleşmeli gerçek bir sendika hakkını kazanabilmek için ara vermeksizin mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Ve; tüm belediye emekçilerini sendikamız çatısı altında birleşmeye çağırıyoruz."

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: