Antalya
27.05.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Portakal bahçelerinden geçen yol iptal edilmedi
Portakal bahçelerinden  geçen yol iptal edilmedi

Portakal bahçelerinin içerisinden geçecek olan ve çok sayıda portakal ağacının kesilmesine sebep olacak olan Kumluca-Finike-Demre karayolunun güzergahı, verilen sözlere rağmen değiştirilmedi.

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi, portakal bahçelerinden geçecek olan ve portakal ağaçlarının kesilmesine neden olacak olan yolgüzergahınınverilen sözlere rağmen değiştirilmediğini açıkladı. Portakal bahçelerini yok edecek yol güzergahının Karayolları tarafından belirlendiğini ifade eden Başkan Geyikçi, “İmar planında bütünlüğü sağlamak adına aldığımız kararı, kasıtlı olarak portakal bahçelerinden yol geçirmişiz gibi lanse ettiler” dedi.

Başkan Geyikçi, “Hatırlanacağı gibi o dönemde hem AK Parti İl Başkanı Ethem Taş, hem de Antalya Milletvekili Atay Uslu, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine yol güzergahının değişeceği konusunda pozitif mesajlar vermişti. Bizim, Finike Belediyesi olarak, yol güzergahınıimar planından iptal etmemizin yeterli olacağını söylemişlerdi ve bu konuda destek vereceklerini ifade etmişlerdi. Biz üzerimize düşeni yaptık. Hatırlanacağı gibi yolu, planda iptal ettik” diye konuştu.

Gerekli adımları attıktan sonra Karayolları 13. Bölge Müdürlüğüne yazı gönderdiklerini ve yolun iptal edilip edilmediğini sorduklarını açıklayan Başkan Geyikçi, “15 Şubat 2021 tarihinde gönderdiğimiz yazıya yanıt alamadık. Yaklaşık 3 ay sonra 7 Mayıs 2021 tarihinde ikinci bir yazı gönderdik. İlgili yazıya 7 gün içerisinde cevap verilmesini istedik. Bize Karayolları 13. Bölge Müdürlüğünden gelen yazıda proje çalışmalarının devam etmekte oldu, proje çalışmaları tamamlandıktan sonra güzergah üzerindeki Belediyelere onaylı proje ile bildirimde bulunacağı ifade edildi” dedi.

Karayollarından gelen yazıya göre portakal bahçelerinden geçen yolgüzergahının değiştirilmediğinin anlaşıldığını ifade edenBaşkan Geyikçi, “Yolun portakal bahçelerinden geçmemesi için girişimlerde bulunduk. Konuyla ilgili sözler verildi. AK Parti İl Başkanı Ethem Taş ve Antalya Milletvekili Atay Uslu, gerekli girişimlerde bulunulacağını ifade etti. Bu yönde açıklamalar yapıldı. Bu sözler televizyon ekranlarından verildi. O gün biz suçlu gibi gösterildik. Yol güzergahını belirlemede yada engellemede yetkimiz varmış gibi portakal bahçeleri içerisinden yolu bizim geçirdiğimiz öne sürüldü. Biz kapanan belde belediyelerinin planlarını revize ederek, Belediyemiz planı ile entegre hale gelmesi için çalışma gerçekleştirmiştik. Suçlamaların ardından ilk meclis toplantısında yolu planda iptal ettik. Üzerimize düşeni yaptık. Şimdi verilen sözlerin tutulmasını, gerekli adımların atılmasını bekliyoruz” değerlendirmelerinde bulundu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: