Antalya
05.05.2021
A

TRT’de yayınlanan “Bir Zamanlar Kıbrıs” adlı dizi ile ilgili büyük devlet adamı, KKTC kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf DENKTAŞ’ın kızı Ender DENKTAŞ VANGÖL çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Ender DENKTAŞ basına verdiği demeçte ve katıldığı televizyon programında; dizinin gerçeği yansıtmadığını, merhum DENKTAŞ ve merhum KÜÇÜK ile ilgili gerçeklerin yer almadığını ifade etti. Dizi de ne DENKTAŞ ne de Dr. Fazlı KÜÇÜK’ün Kıbrıs mücadelesinin önderi olarak gösterilmediğini hatta babasının fotoğraf çeken bir muhabir gibi gösterildiğini üzülerek dile getirdi. Oysaki DENKTAŞ fotoğrafçılık ile uğraşmaya 1983 yılında başlamıştı…

Merhum Dr. Fazlı KÜÇÜK’ün oğlu Mehmet KÜÇÜK de TRT’ye ve diziyi çeken ekibe arşivlerini açtıklarını kimsenin ilgilenmediğini ekledi. Dizide; Kıbrıs Türk’ünün kendisini yalnız hissetmesi için elinden gelenin yapıldığını ifade eden KÜÇÜK, Kıbrıs milli dava olmaktan çıkarılmıştır dedi.

Elbette gerçekler yalanla yok edilemez ne var bunda diyenler olabilir ancak atı alan Üsküdar’ı geçer!

 Dizinin başlatılma tarihi ile 2017’den beri Kıbrıs ile ilgili görüşmelerin aynı tarihe gelmesi de manidardır diye düşünen birçok kişi olduğunu biliyorum.

Geçen hafta içi Cenevre’de BM genel sekreterliği başkanlığında yapılan görüşmelere KKTC, GKRY (Kıbrıs Cumhuriyeti), garantör ülkeler olarak Türkiye, İngiltere ve Yunanistan katıldı.

Kıbrıs müzakerelerinde yeni bir dönem başlıyor deniliyor. Kıbrıs’ta federasyon değil iki devletli çözüm isteniyor şeklinde haberler yapılıyor. Yeni bir çözüm önerisi olarak gösterilmeye çalışılıyor.

Hatta AB’den ayrılan İngiltere’nin Türkiye’nin önerisine destek verebileceği yazılıp çiziliyor. İngiltere’nin Ada’daki üsleri için Türkiye ile ortak hareket edebileceğini yazan bile var!

BBC’nin 30 Nisan Cenevre Kıbrıs görüşmeleri haberine bakılırsa İngiltere’nin politikasında bir değişiklik yok. Habere göre İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab'ın Cenevre toplantısı sırasında federasyonu önerdiği görülüyor. Aslında Annan Planı’nı öneriyor. Kaldı ki İngiltere’nin Kıbrıs’taki askeri üsleri için Türkiye’ye ihtiyacı yok.

Ada’nın %3’nü kapsayan İngiltere’nin askeri üsleri zaten Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yani Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, 1960’daki kuruluş anlaşmasında İngiltere’ye verilmiş durumdadır…

Üstelik GKRY’nin (Kıbrıs Cumhuriyeti),  BM ve AB üyesi olduğunu unutmayalım. Avrupa konseyi üyesi de olan Kıbrıs Cumhuriyeti(GKRY), hukuken Kıbrıs’ın tamamını yöneten devlet olarak tanınmaktadır. Dünyada bizden başka kimse  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dememektedir. BM, AK ve AB kararlarına göre de Türkiye Ada’da işgalci konuma düşürülmüştür…

Annan Planı referandumunda KKTC’de de hayır çıksaydı, dünya nezdinde Kıbrıs’ta iki ayrı devlet meşruiyet kazanacaktı. Evet dedirtilerek KKTC’nin meşruiyeti yok edilmiştir. Bugün, GKRY’nin  Annan Planı’na neden hayır dediğini anlamayanlar, anlaşılmasın diye merhum DENKTAŞ’ı çözüm istemiyor diye suçlayanlar büyük vebal altındadırlar.

KKTC ‘nin, bağımsız bir devlet olarak kalmasının ve müzakerelerden vazgeçilmesinin dışında bir çözüm yoktur.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok