Antalya
29.04.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
Arı: Haksızlığa boyun eğmeyiz
Arı: Haksızlığa  boyun eğmeyiz

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Antalya Adliyesinin girişinde avukatlar ve özel güvenlikçiler arasındaki arbede konusunda yaptığı açıklamada, avukatların haksız uygulamalara maruz kaldığını vurguladı.

 

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Avukat Cavit Arı, “Son dönemlerde avukatların uğradığı haksız muamelelerden birisi de Antalya Adliyesinde yaşanmaktadır. Antalya Adliyesi ve Bölge Adliyesinde kart okutarak iki ayrı turnikeden geçen avukat ayrıca 'Bina güvenliği ve önleyici tedbirler' gerekçesi ile çantaları X-Ray cihazından geçirilmekte kendileri de metal dedektör duyarlı kapıdan geçmeye zorlanmaktadır. Bu uygulama aynı adliyede görev yapan hakim, savcı ve binleri bulan adliye çalışanına yapılmazken sadece avukata uygulanmaktadır. Ne demek şimdi avukat potansiyel suçlumu ki böyle bir davranışa maruz kalıyor.”diyerek tepkisini dile getirdi.

 

AVUKATLAR YOK SAYILIYOR

Mesleğini icra ederken avukatların neredeyse yok sayılma noktasına geldiğini kaydeden Arı,

açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu uygulama aynı adliyede görev yapan Hakim, Savcı ve binleri bulan adliye çalışanına yapılmazken sadece avukata uygulanmaktadır. Ne demek şimdi avukat potansiyel suçlumu ki böyle bir davranışa maruz kalıyor. Bu haksız-hukuksuz hiçbir kanuni gerekçeye dayanmayan uygulama Antalya Barosunun duyarlı avukatlarında çok büyük rahatsızlık yaratmaktadır. Bu uygulama Savunmaya karşı yapılmış incitici bir uygulamadır. Aynı ana kapıdan girip yan yana iki kapıda hakim, savcı ve adliye çalışanı elini kolunu sallayarak binaya girerken Avukatın böyle suçlu muamelesine tabi tutulmasının anlamı nedir.

.Bir güvenlik görevlisinin adliyeye giriş yapan bir avukata sözlü ve fiili saldırısı haddine değildir. Antalya Adliyesinde bugün yaşanan bu saldırıda emri verenler ve olaya karışanlar hakkında derhal işlem başlatılmalıdır" dedi.

ÖNERGE VERDİ

CHP Antalya Milletvekili Arı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplandırılması istemiyle yazılı soru önergesi de vererek Antalya Adliyesi'ndeki olayı meclis gündemine taşıdı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: