Antalya
25.04.2021
A
GÜNDEM , POLİTİKA
TKP: Aşılar Üzerindeki Tüm Patentler Kaldırılmalıdır!
TKP: Aşılar Üzerindeki Tüm Patentler Kaldırılmalıdır!

Türkiye Komünist Partisi (TKP) "Aşıda Patente Hayır" konulu bir elektronik imza kampanyası başlattı. 

Dünya çapında aşılar üzerindeki tüm patent haklarının kaldırılması yönünde bir kampanya başlatan Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:  "'Tarihin en büyük aşılama kampanyası' olarak sunulan aşılama çalışmalarında dünya nüfusunun sadece yüzde 2,16’sı tam olarak aşılanmış durumda. Aşının dağıtım ağı ise bilimsel verilerle değil yine kapitalizmin kurallarıyla belirleniyor.

Aşılar üzerindeki patentler ve bu patentlerin paylaşılmaması, ilaç tekellerinin daha fazla kazanmasını sağlıyor, kazanmanın ötesinde zenginleştiriyor. Aynı nedenle aşıların üretim ve tedariğinde sorunlar görülüyor. Aşı üretimi yetersiz kalıyor.

Zengin ülkeler yoksul ülkelere göre 25 kat daha hızlı aşılanıyor… Bazı ülkelerde tek doz aşı dahi uygulanmış değil. İlaç tekellerinin kâr hırsı göz göre göre milyonlarca insanın ölümüne neden oluyor.

Ülkemizde de yeterli aşı tedarik edilemediği için aşılama hızı oldukça düştü, salgın kontrol altına alınabilecekken kontrolden çıktı...

Sağlık sistemi daha fazla piyasa kurallarıyla yönetilemez, aşı üretimi patentlerin sunduğu kârlardan vazgeçmek istemeyen ilaç tekellerine bırakılamaz. Aşıların formülleri ve üretim teknolojileri tüm ülkelerle paylaşılmalı, üretilmeleri patent yasakları ile engellenmemeli, aksine bu aşıların üretimi için gerekli ise teknolojik iyileştirmeler hızla desteklenmelidir. İnsanlık için aşı ücretsiz olarak üretilmeli ve yaygın ve eşit bir şekilde uygulanmalıdır.

KAMPANYAYA İMZA ATMAK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ

https://herkeseasi.org

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: