Antalya
16.04.2021
A
GÜNCEL , SAĞLIK
‘Ozon’ tedavisi ile ilgili her şey
‘Ozon’ tedavisi ile ilgili her şey

Özel Şelale Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Kavasoğlu, ozon tedavisinin ne olduğunu, hangi hastalıklarda kullanıldığını ve etkilerini anlattı.

 

Özel Şelale Tıp Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tamer Kavasoğlu, ozon tedavisi ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özel Şelale Tıp Merkezi olarak ozon tedavisine büyük önem verdiklerini belirten Kavasoğlu,‘ozon’un ne olduğunu, tedavi amaçlı nasıl kullanıldığını, hangi hastalıklarda etkili olduğunu ve sonuçlarını açıkladı.

Birçok insanın çok sık duyduğu ancak tam anlamıyla bilmediği ozon nedir?

Ozon, 3 atomlu oksijendir. Yunanca koku anlamındaki ‘ozein’ sözcüğünden esinlenerek isimlendirilmiştir. Bilinen en güçlü oksitleyici-donör maddelerden birisidir. Bakteri, mantar ve virüslerin % 99.9 oranında öldürücü özelliği vardır.

Ozon doğada ve insan eliyle nasıl oluşuyor?

Atmosferde ozon, bulutların elektriksel boşalması sonucu ve güneşin U.V etkisi ile doğal olarak oluşur. Özellikle yağmurlu havalarda, yağmur sonlanıp, güneş çıkması anında deniz kenarında kendiliğinden oluşan ve çevrede hissedilen kokudur. İnsan eliyle ozon bazı cihazlar yardımıyla elektriksel veya U.V. etkisi ile elde edilir. Medikal ozon saf oksijen ve saf ozonun mikrogram dozlarda bir karışımdır.

Ozon, hastalıkların tedavisinde hangi amaçlarla kullanılır?

Estetik kozmetik amaçlı, immün sistemi uyarıcı amaçlı, antibakteriyel olarak ve genel koruyucu olarak kullanılır. Bu tedavi yöntemi ayrıca; damar dolaşım bozuklukları (iskemik sisteminde oluşan), yara, yanık gibi harici doku bozuklukları, enflamasyonlu hastalıklar, romatizmal hastalıklar, immün sistem yetmezliği hastalıkları, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar, kanserde destek tedavisi olarak kullanılır.

Ozon, estetik kozmetikte hangi amaçla kullanılır?

Cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi, bölgesel ve genel zayıflama, nedbe dokusu, ameliyat ve yara izlerinin giderilmesi, sellülit, kapiller varis saç dökülmesi, saç ekimi öncesi ve sonrası kullanılır.

Genel koruyucu ozon nerelerde kullanılır?

Detoks-antiaging etkiler, zindelik, kendini iyi hissetme, stres, kronik yorgunluk sendromu, dokuların daha sağlıklı beslenmesi, dolaşımın düzenlenmesi, antioksidan sistemin güçlendirilmesi için kullanılır.

Peki ozon nerede kullanılmaz?

Glikoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliği, zehirli guatr, akut miyokard enfarktüsü, sık tekrarlayan pankreatit durumlarda ozon kullanılmaz.

Uygulama yöntemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Majör otohemoterapi, Minör otohematerapi ve rektal-vaginal uygulama olarak 3 yöntemle uygulanır.

Torbalama yöntemi olarak bildiğimiz yöntem nedir?

Kas-iskelet sistemine doğrudan uygulama, ozonlu su ve yağ uygulamalar, ozon kabini uygulaması (güzellik merkezleri), Ozonlu su içilerek, Ozon ile kupalama (kupa ozon ile vakumlanır).

Bu etkileşim nasıl oluşuyor?

Düşük dozlarda aktive, stimüle edici etki, orta dozlarda modüle, regüle, restone edici etki, yüksek dozlarda süprese edici etki. Dolayısıyla; Metobolik etkileri (asidozu azaltma vb.) Detoksifiye edici etkileri (detoks etkiler). ATP yapımında artış (karbonhidratların glikolizinde önemli etkisi olan sitrik asit siklusunda hızlanma. Hepadositlerdeki karbonhidrat, protein ve lipit metobolizmasının okside olmamış ürünlerinde azalma ve mikrosomalenzimleri aktive eder.

Bunun sonucu olarak;

  1. Gastrointestiral sistem; Hpylori ve ülser tedavisinde, giskonomalarında, hepatit taşıyıcılarında
  2. Solunum sistemi; koah, interstisiyel akciğer fibroziste ek tedavi olarak piyopnevmotaraksda dren ve kavite içine
  3. Nefroürolojik sistemi; erken dönem böbrek yetmezliğinde, enfeksiyonluglomerülonefritlerde, sistemik ve otoimmün hastalıklarda, antibiotiğenezistan kronik sistiflerde
  4. Jinekolojik ve obstetrik; teratojenite etkisi yok. Genelde ilktrımesti dışında uygulanır.

 

 

Oftalmolojide ve dermatozlarda kullanımı nasıldır?

Oftalmolojide; makuladejenerasansı, Retinopati, Retinispigmentosa, Optik sinir atrofisi, Blefarit, üveit, konjonktivit olarak kulanıyoruz. Dermatozlarda ise; cilt enfeksiyonları (Herpes, HPV, Sellülitfollikülit, fronküloz, T.pedis), Egzama ve dezmantitler: apotikderatit, Otoimmün dermatit: sedef, pemfigüs, Zor iyileşen yaralar ve ülserler. Akne, alopesi, seboroikdezmatit, Kloid ve hipertrofikskarlar, kırışıklıklar ve cilt altı yapışıklıklarında kullanıyoruz.

Kas-İskelet sistemine etkisi nedir?

Artrozlarda antienflamatuvar ve analjezik etki ile sinovial sıvı artar, mikrosivkülasyon hızlanır, kıkırdak parçalanması önlenir. Yine disk hernilerde eklem içi uygulama ile ağrıların azaldığı görülmüştür.

Ozon tedavisi, kanser hastalarında nasıl kullanılır?

Anaerobik metabolizmaya sahip tümör hücreleri ozon ile temasında lipid dokusu okside olarak erir. Hipoksi azaldığı için tedaviye dirençli olgularda ciddi destek tedavisi sağlanmaktadır. Kemoterapinin yan etkileri azalır.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: