Antalya
09.04.2021
A
ARŞİV , POLİTİKA
CHP Milletvekili Zeybek: Parti devleti istemiyoruz
CHP Milletvekili Zeybek: Parti devleti istemiyoruz

AK Parti hükümetinde kamu görevlilerinin parti görevlisi gibi çalıştıklarını savunan CHP Antalya Milletvekili Zeybek, "Parti devletine dönüşmek  devleti çökertir ve  toplumsal barışı bozar" dedi.

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, TBMM Genel Kurulu’nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi görüşmelerinde yaptığı konuşmada, kanunun tekrar Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğini söyledi. Zeybek konuşmasında Güvenlik Soruşturması Teklifinin Anayasa’ya aykırılıklar içerdiğini belirterek, teklifin uygulamayı keyfî olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını, öngörülebilirlik ilkesi, ayrımcılık yasağı, eşitlik ilkeleri ile şeffaflık ilkesine aykırılık oluşturduğunu, kamu güvenliğine katılma hakkının ve lekelenmeme hakkının ihlal edildiğini belirtti.

PARALEL PARTİ DEVLETİ

CHP Antalya Milletvekili Zeybek konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: “ Güvenlik Soruşturmasına neden ihtiyaç duyulduğunun cevabı çok basit, AKP’nin mülakatla alınan kamu görevlilerinde sorun olmuyor, sizden olmayanları çok rahat eleyebiliyorsunuz ancak mülakatsız yapılan sınavlarda adaylar sizden değilse almamanın yolu güvenlik soruşturmasından geçecek. 2016'dan bugüne kadar hakaret suçundan "Güvenlik soruşturması olumsuz." raporu alanlar oldu.Hakaret suçundan ceza alan bir gencimiz kamu görevlisi olamayacak ama AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan muhalefete her gün hakaret edecek ama Cumhurbaşkanlığı yapabilecek. Bu uygulamalar bu ülkede zaten mevcut olan parti devletini güçlendirmek içindir. Parti devleti, paralel parti devletidir ve suçtur.”

SORUŞTURMAYI YAPANLAR BAĞIMSIZ MI?

CHP’li Zeybek, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırmasında görev alacak kamu görevlilerinin bağımsız kararlar alamayacağını belirtirken, AKP döneminde kamu görevlilerinin parti görevlisi gibi çalıştıklarını savundu.  CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek konuşmasında parti devletine dönüşmenin devleti çökerteceğini, hukuk ve demokrasinin yok sayılacağını ve toplumsal barışın bozulacağını vurguladı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: