Antalya
06.04.2021
A
GENEL , POLİTİKA
SP İl Başkan Yardımcısı Kayabaş: Kurda kuzu emanet edilmez
SP İl Başkan Yardımcısı  Kayabaş: Kurda kuzu emanet edilmez

Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Kayabaş,ülkenin tüm tabiat varlıklarına göz dikildiğini iddia ederek ; “Ormanlarımız, sit alanlarımız ve millî parklarımızın talanında üçüncü ve geri dönülmez aşamaya geçilecek ve kuzu kurda emanet edilecek.” dedi.

 

AK Parti milletvekilleri tarafından hazırlanarak TBMM'ye sunulan yasa teklifini eleştiren Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Çevre Mühendisi Abdulkadir Kayabaş, "Geçtiğimiz günlerde içlerinde AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM'ye sunulan yasa teklifine göre milli parklar, tabiat parkları, tabiat anıtları, tabiatı koruma alanları, doğal SİT ve sulak alanlarda, Turizm Bakanlığı’nın onayı ile 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri de dahil turistik tesisler kurulabilecek.Teklife göre denize kıyısı olan ilçelerdeki milli parklara dâhi otel ve turistik tesisler yapılabilecek. Mera, yaylak ve kışlakların turizme açılması da kolaylaşıyor. Çevre Bakanlığının bu alanlardaki onay yetkisi kısıtlanırken Turizm Bakanlığı, koruma alanlarını yatırım yeri olarak tahsis edebilecek" diye konuştu.

ÇEVRE BAKANLIĞI DEVRE DIŞI

Kayabaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yasanın mevcut hâline göre, turizme açılması halinde doğanın yok olabileceği tespitiyle Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Çevre Bakanlığı onayından geçmeyen plan değişiklikleri uygulamaya giremiyor. Yeni teklifle bu konuda Çevre Bakanlığının yetkileri tırpanlanırken Turizm Bakanlığı yetkili kılınıyor. Teklife göre, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri içinde yer alan doğal sit alanları ve milli parklar dahil olmak üzere korumaya alınmış doğal alanlarda yapılması istenen her türlü plan ve plan değişiklik talepleri sadece Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreden çıkacak. İktidarın Antalya milletvekili tarafındanturizm yatırımları için Çevre Bakanlığından izin almanın çok zor olduğunu ve böyleceturizmin olumsuz etkilendiğini iddia ediliyor”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: