Antalya
29.03.2021
A
GENEL , ÇEVRE
Yine aynı adres, yine balık ölümleri
Yine aynı adres, yine balık ölümleri

Manavgat ilçesinde daha önce de balık ölümlerinin yaşandığı yağmur suyu tahliye kanalı, ölü veya can çekişen balıklarla doldu.

Manavgat ilçesinde Bahçelievler Mahallesi çevre yolu üzerinde bulunan yağmur suyu tahliye kanalında balık ölümlerinin önüne geçilemiyor.  Dün sabah evlerinin önüne çıkan mahalle sakinleri, kanalda ölmüş onlarca balığı görünce şaşkına döndü. Son 2 ayda yaşanan balık ölümleri karşısında ne yapacaklarını şaşıran mahalle sakinleri yetkililerin yardımını bekliyor.

BİR AN ÖNCE TEMİZLENSİN

18 Şubat 2021 tarihinde ilk balık ölümlerinin yaşandığını belirten mahalle sakinlerinden Nuri Karayel, o gün 9 yaşındaki kızıyla birlikte can çekişen balıkları kovaya topladıklarını, su takviyesi yapıldıktan sonra kanala geri bıraktıklarını belirterek,“Daha sonra da balık ölümleri oldu. Ama bugüne kadar böylesine büyük bir balık ölümünü görmedik. Binlerce balık suyun dibinde ters dönmüş vaziyette, çok sayıda balık da can çekişiyor. Bu kanal kime aitse, temizliğini yapsın sonra da bu ölümlerin sebebini bulsunlar.  Burada yılan balıkları, kaplumbağa ve diğer canlılar ölüyor. Lütfen duyarsız kalmayalım” diye konuştu.

ELLERİYLE BALIK TOPLADI

 Balık ölümleri karşısında çaresiz kaldıklarını belirten 9 yaşındaki Ecrin Karayel, “Ben balıkların öldüğünü görmek istemiyorum. Onların da canı var. Lütfen artık duyarsızlığı bırakalım. Benim canım acıyor. Bakın binlerce balık ölmüş vaziyette. Can çekişenler var” dedi.  Nuri Karayel, halat yardımıyla su kanalına inerek elleriyle topladığı ölü balıkları gösterip yardım istedi. İhbarların ardından Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Manavgat Irmağından aldığı suyu kanala bırakarak balıkların oksijen almalarını sağladı.

SU SEVİYESİ AZALDI

Manavgat İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri kanalda yaptıkları incelemede, su seviyesinin çok azaldığını tespit etti. Kanalın değişik noktalarından numune su alan yetkililer, laboratuvara göndereceklerini belirterek, gelen sonuca göre işlem yapacaklarını söyledi. Yetkililer, balık ölümlerinin kanalda su seviyesinin düşmesine bağlı olarak oksijen yetersizliğinden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.

ARAZÖZLERLE SU BASILDI

Su seviyesini artırmak amacıyla İlçe Tarım Orman ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinin isteği üzerine Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü'ne ait arazözlerle kanala su takviyesi yapıldı. Diğer taraftan çevredeki vatandaşlar kanalda temizlik yapılmadığı için her tarafının otlarla kapandığını belirtirken, dibindeki çamurun artmasının da oksijen seviyesini azaltmış olabileceğini öne sürdü

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: