Antalya
25.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
KADINLARDAN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ VE AÇIKLAMASI
KADINLARDAN PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ VE AÇIKLAMASI

TBMM'de oybirliği ile kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’nin, Cumhurbaşkanı kararnamesi ile iptal edilmesini eleştiren CHP, İYİ Parti ve STK temsilcileri yaptıkları ortak açıklamada, “Her gün 3 kadın öldürülürken, Anayasa’ya aykırı bu fesih işlemini tanımıyoruz” dedi.

 

Antalya'da, CHP'li ve İYİ Parti kadın kollarının öncülüğündeki birçok kadın örgütü tarafından 'İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesini protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenledi. Yürüyüşe, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, İYİ Parti Milletvekili Hasan Subaşı, CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, CHP ilçe başkanları, CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran, İYİ Parti ilçe başkanları, İYİ Parti Antalya Kadın Politikaları Başkanı Aysel Damatoğlu, Antalya Barosu, Birleşik Kamu İş Sendikası, Eğitim İş, KESK, Eğitim Sen, DİSK, Emekli Sen, Turizm İşçileri Sendikası, TÜMBELSEN, TOCİN, Kadın Platformu Bileşenleri, Kadın Meclisleri, İlerici Kadın Meclisleri, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Alevi Kültür Derneği Antalya Şubesi, Alevi Kültür Derneği Kepez ve Döşemealtı Şubeleri, Alevi Kültür Vakfı, Güç Birliği Dernekleri, Çorumlular Derneği, Gaziantep Yavuzeli Yöresi Kültür Derneği, ANŞOYAD, Erzincan Fırat Boyu, Antalya Merzifon Kaya Birliği Derneği ve Belediye. Kadın Platformu Bileşenleri,  belediye meclis üyeleri  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI

Yavuz Özcan Parkı'nda başlayan yürüyüş, Attalos Heykeli'ne kadar alkışlar eşliğinde gerçekleşti. Attalos Heykeli önünde İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi hakkında CHP Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci ve CHP Kepez Belediye Meclis Üyesi Avukat Nesibe Bahadır açıklama yaptı. Açıklama sırasında,  'Ölmek istemiyoruz', 'Öldürülmediğimiz şehirler istiyoruz', 'Kadınların güvencesi: 6824 Kadınları şiddetten koruma kanunu' yazılı dövizler açıldı ve 'İstanbul Sözleşmesi bizim vazgeçmeyiz', 'Kadın yaşam özgürlük', 'Yaşasın kadın dayanışması' gibi sloganlar atıldı.

 

NEDEN RAHATSIZ OLDUNUZ?

İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu bir uluslararası sözleşme olduğu belirtilen açıklamada, “Bu sözleşme; sözleşme kadın, erkek, çocuk fark etmeksizin tüm bireyleri korumaktadır. Sözleşme kadınların öldürülmesini önlemektedir. Sözleşme çocuk gelinleri, zorla evlendirilmeyi, tecavüzü, cinsel yönelimi nedeniyle bireylerin öldürülmesini, şiddete ayrımcılığa uğramasını engellemektedir. Şimdi soruyoruz: Bu sözleşmenin neyinden rahatsız oldunuz? Bu sözleşmeyi siz okumadan mı imzaladınız? Sözleşme şiddeti kınamaktadır, ancak siz sözleşmeyi kaldırarak şiddettin önünü daha fazla mı açacaksınız? Sözleşme kadınlara ve tüm bireylere cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılık yapmayı yasaklamaktadır. Siz açıkça ayrımcılık mı yapmak istiyorsunuz?” soruları soruldu.

 

ANAYASA’YA AYKIRI

Sözleşmenin feshinin, her gün 3 kadının öldürüldüğü Türkiye’de kadın katliamını desteklemek anlamı taşıdığı belirtilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Fesih, kadın cinayetlerinin yolunun açılması demektir. Sözleşme bireylere cinsiyetleri ve cinsel yönelimleri nedeniyle ayrımcılık yapmayı yasaklamaktadır.  AKP hükümeti sözleşmeyi feshetmeye çalışarak ayrımcılık yapacağını ilan etmiştir. Sözleşme Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bütün partilerin oy birliği ile 24 Kasım 2011’de Kanunla onaylanmıştır. Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmiş olan İstanbul Sözleşmesi, milletin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa’nın 104. Maddesi gereğince temel haklar, kişi hakları ve ödevleri Cumhurbaşkanı kararı ile ortadan kaldırılamaz. Bu yüzden bu karar açıkça Anayasamızı da yok saymaktır. Ülkenin katiller ve tecavüzcüler cenneti haline getirilmesine izin vermeyeceğiz”.

 

KADIN HAKLARINA DARBE

CHP Kadın Kolları İl Başkanı Nilüfer Deveci de, ülkenin onlarca sorunu varken İstanbul Sözleşmesi’nin neresine karşı olunduğunu anlamadıklarını belirterek, “42 milyon kadının yaşam hakkını koruyan İstanbul Sözleşmesinin neresine karşısınız? İstanbul Sözleşmesi, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve aile içi şiddeti önlemek, ortadan kaldırmak ve bunlarla mücadeleye yönelik Avrupa Konseyi sözleşmesidir. Tüm meclisten oy birliğiyle ile geçtiği zaman, ‘Bu başarı Türkiye’nindir’ diye konuşanlar, neye göre bir gecede feshediyorsunuz? Bu karar, kadınların haklarına karşı indirilmiş bir darbedir” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: