Antalya
24.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Yaşam hakkımıza darbe vuruldu
Yaşam hakkımıza  darbe vuruldu

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Bahar Önal, İstanbul Sözleşmesi’nin iptaliyle ilgili, “Bu karar, kadınların yaşama hakkına vurulmuş ağır bir darbedir. Bu ülkenin kadınları olarak hesabını soracağız” dedi

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Bahar Önal, Cumhurbaşkanlığı kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Hükümeti sert sözlerle eleştiren Önal, CHP iktidarında kadınların huzur içerisinde yaşayacaklarına dair söz verdi.

HAKKA, HUKUKA AYKIRI

Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Önal’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Sözleşmesi, ilk imzacısı olan Türkiye tarafından üstelik Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oy birliği ile kanunlaştırılmış olmasına rağmen, hakka, hukuka, akla ve izana sığmayacak bir şekilde, bir gece yarısı kararnamesi ile feshedildi. AKP hükümetini bugün o sözleşmedeki rahatsız eden madde, 10 sene önce etmiyor muydu? AKP’nin ideolojisinde veya toplumumuzun geleneklerinde bir değişim mi yaşandı da o gün gururla sözleşmenin ilk imzacısı olduğunu duyuranlar, bugün ‘Geleneklerimize aykırı’ gibi akıldışı bir gerekçeyle bu sözleşmeyi iptal ediyor” diye konuştu.

EKONOMİ ÖRTBAS EDİLİYOR

Fesih sebebinin temelinde kadının metalaştırılması ve değersizleştirilmesinin yattığını ifade eden Önal, şunları söyledi: “ Sözleşmeyi imzalarken de kendilerine uzak olan kadın seçmenlere şirin görünmeye çalışıyor, oylarımıza talip oluyorlardı. Baktılar ki istedikleri gibi olmadı, hatta kendi çevrelerinden tepki görmeye başladılar; sözleşmenin iptalini gündeme getirdiler. Şu anda da net bir şekilde görüyoruz ki iptalin ana gerekçeleri; toplumun muhafazakar ancak muhalif olan kesimlerine sempatik görünmeye ve uçuruma sürüklenen ekonomiyi örtbas etmeye çalışmak. 42 milyon kadının hakkı tek bir gecede, bir tek kişinin aldığı kararla gasp edildi. Bu karar, kadın haklarına, kadınların korunma ve en önemlisi yaşama haklarına vurulmuş ağır bir darbedir. Bu ülkenin kadınlarının sandıklarından daha güçlü olduklarını ilk seçimlerde görecekler. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak biz, partimizin iktidarında, hiçbir ayrım yapmaksızın tüm kadınların dimdik arkasında duracak, bu ülkede huzur içerisinde yaşamalarını sağlayacağız“.

KALEKAPISI'NDA EYLEM YAPACAKLAR

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Kadın Kolları'nın olarak, Millet İttifakı ortağımız İyi Parti ve Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte gerçekleştireceğimiz “İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz!”konulu eylem ve basın açıklaması bugün saat 12.00'te Attalos Heykeli önünde yapılacak

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: