Antalya
18.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Arı: Milli eğitimimiz diyanete mi emanet edildi?
Arı: Milli eğitimimiz  diyanete mi emanet edildi?

CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı, “Ülkemizde yüzbinlerce atama bekleyen öğretmen varken Antalya’nın Finike ilçesinde 4 mahalle okuluna pedagojik formasyonu olamayan imam ve eşlerinin görevlendirilmesi kabul edilemez” dedi.

Antalya Finike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yüz yüze eğitim verilen Arifköy, Yeşilköy, Gökbük ve Yazır mahallerindeki okullardan ikisinde imam, ikisinde ise eşlerinin ders vermek için görevlendirilmesini ve okullarından birinde imam eşinin çarşaf derse girmesini eleştiren TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı,  "Ülkemizde öğretmen olmak için bu işin eğitimini almış ve atama bekleyen yüzbinlerce gencimiz varken, Finike İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imamın eşi ilahiyat mezunu, üniversite mezunu denilerek görevlendirildi.” dedi.

 

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması istemiyle TBMM'ye yazılı bir soru önergesi veren Cavit Arı,  “Gerekli soruşturma bir an evvel açılmalı ve böyle bir olayın yeniden yaşanmaması için başta ilçe milli eğitim müdürü olmak üzere sorumlular derhal görevden alınmalıdır. AKP iktidarında yaz boza dönen milli eğitim sisteminin geldiği noktada maalesef ülkemizin eğitimdeki başarısı birçok ülkenin gerisinde kalmıştır. Dünya çapında söz sahibi olacak yetişmiş vatandaşlarımız da başka ülkelere kaptırıyoruz. Eğitimde ileri değil geriye gitmemize neden olan bu yanlış uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir.” dedi.

 

ÖNERGEDEKİ SORULAR

1-Bahse konu okullara pedagojik formasyonu olmayan kişiler, ücretli öğretmen olarak neden görevlendirilmiştir?

2-Bu görevlendirme yasal olarak mümkün müdür?

3-Görevlendirilen kişinin çarşaflı olarak derse girmesi devlet memurları kılık kıyafet yönetmeliğine uygun mudur?

4-Uygun değilse kendisi hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmadıysa soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

5-Köy imamı ve ilahiyat fakültesi/üniversite mezunu diye pedagojik formasyonu olmayan imam eşlerinin söz konusu köy okullarına görevlendiren ve ayrıca bir imam eşinin derslere yüzünü tamamen kapatacak şekilde çarşafla girmesine neden olan Finike İlçe Milli Eğitim Müdürü ve ilgililer hakkında açılmış bir soruşturma var mıdır? Yoksa açmayı düşünüyor musunuz?

6-Atama bekleyen yüzbinlerce branş öğretmeni olmasına rağmen imam ve eşlerini görevlendiren İlçe Milli Eğitim Müdürünü ve diğer görevlileri görevden alacak mısınız?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: