Antalya
11.03.2021
A
ARŞİV , EKONOMİ
Turizmde 30 yıl öncesine döndük
Turizmde 30 yıl  öncesine döndük

TÜROFED Başkanı Çorabatır, “Seyahat eden 1 milyar kişi, 2020’de Dünya Turizm Örgütü verilerine göre seyahat etmedi. 2020 rakamlarının 30 yıl önceki seviyelere gerilediğini görebiliyoruz” dedi

 

 

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformda toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. ANSİAD 14. Online Toplantısı’nın konuğu, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sururi Çorabatır oldu. Toplantıda, “Pandeminin 2021 Yılı Turizmine Etkileri” konusu konuşuldu. Turizm sektörünün Türkiye  ve paydaşları açısından bakıldığında önemli bir konumda olduğunu dile getiren Çorabatır, “Bütün dünya ülkeleri seyahat endüstrisinin ne kadar önemli olduğunu ekonomilerine ne kadar katkı verdiğini kayıp olunca anladı” dedi. Yüzyılın en büyük ekonomik krizini yaşadıklarına işaret eden Çorabatır, “Biz en olumsız etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 8 trilyon üzerinde ekonomiye katkı koyan turizm, yaklaşık 330 milyon kişiye iş olanağı sağlıyordu” diye konuştu.

 

 

 

GÜVENLİ TUİRZM SERTİFİKASI

 

Hizmet sektörünün yüzde 52’sini turizm sektörünün oluşturduğunu belirten Sururi Çorabatır, 2020 yılı rakamlarına ulaşabilmek için Güvenli Turizm Sertifikası çalışması gerçekleştirdiklerini ve bu sayede diğer ülkelerden önde olduklarını belirtti. Güvenli turizm sertifikasını oluştururken bir maddeye özellikle dikkat çekmek istediğini kaydeden Çorabatır, “Otelimizde hasta olan, PCR testi pozitif çıkan yurtdışından gelen misafirleri biz otellerimizde karantina süresince para almadan ağırladık. Otellerimizde onlara yaptığımız izolasyon ile birlikte her otelin minumun 10 izolasyon odası olması şartı koymuştuk, bu da bizim bu savaşta öne geçmemizi sağladı. Biz aslında 2021’e de hazılık yaptık. Acentalarımız da transferleriyle bilirkte günü değişen uçak masraflarını kesinlikle almadılar. Bizim için Türk turizmcisinin gelen yabancı misafirlere nasıl sahip çıktığımızın bir göstergesi” dedi.

 

 

 

DİKKATLİ OLALIM

 

Türkiye’de seyahat hareketliliğinin Mayıs ayında başlayacağının öngörüldüğünü belirten Çorabatır, Türkiye ve dünyadaki salgın etkilerinin sürekli takip edildiğini söyledi.Çorabatır, “Öncelikle yeni sezonu ülkemizde ve Türkiye’ye seyahat edecek ülkelerdeki Covid-19 salgını kaynaklı vaka sayılarının düşmesi belirleyecektir. Bu kapsamda aşı çalışmaları dünya turizmine umut verirken, aşılanma oranı da ülkeler arası seyahati daha güvenli kılacaktır. 2020 sezonunda olduğu gibi 2021’de de turizm hareketinin bayram itibarıyla iç pazardan başlayacağını öngörüyoruz. Beraberinde Rusya ve Ukrayna’dan geçen yıl olduğu gibi iyi bir talep geleceğini görüyoruz. Ardından ise Doğu Avrupa talepleriyle sezon devam edecektir” diye konuştu.Çorabatır, “Bu süreci hep birlikte atlatmak için lütfen tüm turizm bölgeleri olarak dikkat edelim. Bunun için kamuoyu oluşturalım, bir an önce risk rakamlarının düşmesini sağlayalım” dedi.

 

1, SIFIRDAN BÜYÜKTÜR

 

2019 yılında turizm yüzde 3.8 büyürken bütün dünyada seyahat hareketinin yaklaşık 1 milyar 461 milyon ve turizm gelirinin 1,5 trilyon dolar olduğunu dile getiren Çorabatır, “Fakat Mart ayında dünyadaki seyahat hareketinin pandemi ilanıyla kısıtlanmasından dolayı bu rakamları yakalamak çok büyük hayal oldu. Seyahat eden 1 milyar kişinin 2020’de Dünya Turizm Örgütü verilerine göre seyahat etmediğini ve bunu karşılaştırdığımızda 2020 rakamlarının 30 yıl önceki seviyelere gerilediğini görebiliyoruz”dedi. Turizmde gelen yolcu ve ekonomik olarak 2009’daki kaybın 10 katından fazla olduğunu kaydeden Çorabatır sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya Turizm Örgütü’nün verdiği rakamlara göre turizmin dünya ekonomisine katkısı  8.9 trilyon dolar ve istihdamda da yüzde 10’unu oluşturmaktaydı sektörümüz. Yaklaşık 330 milyon kişiye istihdam sağlıyorduk. 2020’de Türkiye’ye gelen misafir sayımız 16 milyon oldu. Bunun yaklaşık 12.7 milyonu yabancı ziyaretçi olup bu sene artışını da gördüğümüz 3.2 milyon da yurtdışında ikaetgahı olan Türk vatandaşlarının ziyareti oldu. Bir her zaman sıfırdan büyüktür.Antalya’ya 3 milyon 256 bin gelen turist var. Antalya 15-16 milyonları gördükten sonra bu kadar düşmesi hiç iyi olmadı elbette.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: