Antalya
08.03.2021
A
ARŞİV , GÜNCEL , YAŞAM
Kadınlar baş tacımız
Kadınlar baş tacımız

Antalya'daki  kent yöneticileri, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları  8 Mart Dünya Emekçiler Günü nedeniyle yayınladıkları mesajlarda kadının toplumdaki önemini dikkat çektiler

Antalya Valisi Ersin Yazıcı: Kadınlarımızın toplumumuzdaki hak ettiği saygınlığa kavuşmaları için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü gayreti göstereceğiz. Türk kadınının başarılarını her alanda desteklemeye kararlıyız.Şehitlerimizin emanetleri anneleri ve eşleri başta olmak üzere sevginin, şefkatin ve özverinin timsali olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum.

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı :  21. Yüzyıla taşınan en önemli toplumsal sorunların başında kadına yönelik şiddet gelmektedir. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılacak girişimler, en temel insan hakkı olan yaşa m hakkı başta olmak üzere kadının haklarını elde edebilmesi için; toplum için önem taşımaktadır. Bu sorunun önüne geçilmesi; toplumun tüm kesimlerinin ortak ve kararlı mücadelesi ve 'Sıfır tolerans' söylemli bütüncül bir yaklaşımla mümkün olacaktır. Cumhuriyet ile kazanılmış çağdaş hak ve özgürlükler sayesinde yaşamın her alanında başarıyla yer alan bütün kadınlarımızın şiddetten uzak, eşit hak ve hürriyetlere sahip bir hayat sürmeleri dileğimle 8MartDünyaEmekçi Kadınlar Günü’nü kutlarım

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Kadınlarımızın daha güvenli, özgür, eşit bir dünyada yaşaması için çalışmaya ve kadınlarımızla birlikte üretip, birlikte yönetmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle hayatımıza değer katan tüm emektar ve fedakar kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlar, huzur, barış, mutluluk dolu, sağlıklı güzel günler dilerim."

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan: Bugün Türkiye’de bilim, iş dünyası, sanat, spor ve diğer tüm alanlarda üretimleriyle değer katan, çalışmalarıyla adını dünyaya duyuran çok sayıda kadın olmasından gurur duyuyorum. Öğrencilerimiz başta olmak üzere gelecek nesillere ışık tutacak, cesaretli, özgüveni yüksek, bilime ve ülkesine hizmeti amaç edinmiş, başarı yolunda emin adımlarla ilerleyen bir nesli, kadın ve erkek olmanın ötesinde “insan olma” bilinci ve farkındalığı ile yetiştirmek en temel vazife ve gayemizdir

ATSO Başkanı Davut Çetin: Ülke olarak şunu unutmamalıyız, ekonomiden spora, sosyal ve kültürel yaşamdan bilime, hiçbir alanda tek kanatla yükselme imkânı yoktur. Kadınlarımızın rolünü hayatın her alanında artırmalıyız. Türkiye'nin gündeminde, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, çocuk gelinler değil örnek kadın girişimciler, kadın sporcuların başarıları, kadın sanatçıların fark yaratan başarı öyküleri olmalıdır. Bunun için hep birlikte adeta bir seferberlikle çalışmalıyız.

ANSİAD Başkanı Akın Akıncı:  2020 yılı rakamlarına göre 300’e yakın kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin acımasızlığı ve yansımaları neredeyse her akşam ana haber bültenlerinde suratımıza çarpıyor. Şiddete sıfır tolerans konusunda toplumsal dinamiklerin oluşması, devlet politikasının mevcut yasal yaptırımlarının etkin şekilde uygulanmasını istiyoruz. Kadınların güven içerisinde yaşadığı güçlü bir toplum hedefiyle güçlü toplumu yaratabiliriz.

AESOB Başkan Adlıhan Dere: Kadınlarımızın toplumdaki hak ettiği saygınlığa erişebilmeleri için, her türlü çabayı birlik ve beraberlik içerisinde göstermeliyiz. Kadınlarımızın her alanda daha ileriye ulaşabilmeleri için her türlü ayrımcılıktan uzak durmalı, dayanışma ruhu içerisinde, eşitlikçi bir anlayışla elimizden gelen desteği vermeliyiz.

 

Akdeniz Girişimci İş Kadınları Derneği (AGİDER) Başkanı Dr. Figen Sayın Yıldıran: Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşti, şiddet mağduriyeti vakaları arttı. Yaşama ve çalışma koşulları zorlaştı. Özellikle iş hayatında kadınlarımız daha fazla mağdur oldu ve ilk işten çıkarılanlar da yine kadınlarımız oldu. Hükümet dahil, yerel yönetimler ve tüm kurumların kadının toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine odaklı çalışmalara acilen hız vermeleri gerekmektedir

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş: Kadınlarımız, iş hayatında, siyasette ve sosyal hayatta ağırlıklarını ne kadar çok hissettirirse arzu edilen refah düzeyine o kadar kolay ulaşırız. Özgüveni gelmiş, ekonomik özgürlüğe sahip kadınlarımızın sayısı arttıkça gelişmişlik düzeyimiz de o paralelde artacaktır. Son yıllarda kadınların hem iş hayatında, hem siyasette hem de sosyal hayatta ön plana çıkmaya başladıklarını memnuniyetle görüyoruz ve ülkemizin geleceği açısından umutlarımız artıyor.

 

Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca:  Günümüzde ise kadınlarımızın iş hayatında ve sosyal yaşamda yaşamış olduğu fırsat eşitsizliği, baskı ve şiddet, toplumumuz için ne yazık ki üzücü bir tablo ortaya koymaktadır. Bu noktada bizlere düşen en önemli görev, kadınlara karşı olan fırsat eşitsizliğine ve şiddete karşı en sert biçimde tepki koymak ve her fırsatta kadınlarımızı çalışmalarımıza ortak etmektir. Bizler Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi olarak, oluşturduğumuz Kadın Komisyonu ile çalışmalar düzenliyor, 374 kadın üyemiz için gerek iş hayatı, gerekse de sosyal açıdan çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz.

 

Gelecek Partisi Antalya İl Başkanı Beytullah Demir:  Kadınların, toplum yaşamında daha aktif yer alması, o ülkenin gelişmişliğinin göstergesidir. Gelecek Partisi olarak bu bilinciyle hareket etmeye özen gösteriyor ve göstermeye devam edeceğiz. Ülkemizin ve Antalyamızın geleceğine yön verecek projelerimizin oluşturulmasında her zaman kadınlarımızdan destek almaya devam edeceğiz.

Türkiye Değişim Partisi Antalya İl Başkanı Arman Karadağ: Kimi annemiz, kimi hayatımızın en büyük aşkı, kimi arkadaşımız, kimi ise göz bebeği kızımız., inancını ve kendine güvenini asla kaybetmeyen güçlü kadının günü. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Dünyada her şey kadının eseridir” cümlesinden yola çıkarak tüm kadınlarımızın daha güzel bir dünya için eşitlik ve adalet taleplerinin, huzurlu bir yaşam özleminin dile getirildiği 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyor, bu özel gününkadınların haklı mücadelesine katkı sağlamasını temenni ediyorum.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: