Antalya
06.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Budak'dan kriz uyarısı
Budak'dan kriz uyarısı

Tasarrufa dayalı finans modelindeki sorunlara dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Budak, "Sistem hassasiyetle izlenmezse yeni bir banker krizi mağduriyeti yaşamak kaçınılmazdır" dedi

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, tasarrufa dayalı finans modeli ile ev ve otomobil edindiren şirketlere yönelik düzenleme yapan Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanun Teklifinin görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda bir konuşma yaptı.

 

KONU İSTİSMAR EDİLİYOR

Sistemin uzun zamandır düzenleme olmaksızın işlediğini, hatta kendi mağdurlarını bile yarattığını dile getiren Budak, “Neden bu kadar süre beklenildi? Hâlihazırda mağduriyet yaşayan bu vatandaşların durumları ne olacak?” diye konuştu. Budak daha sonra şunları söyledi:

“Ülkemizde asıl yaşanan sorun, bir türlü üstesinden gelinemeyen ekonomik krizdir. Bakın, ülkemizde 2014 yılında yüzde 61,1 olan ev sahipliği oranı 2019'da yüzde 58,8'e geriledi, hele hele tasarruf yoluyla ev almak artık tamamen bir hayalden öteye geçemiyor.  Bakın, Google'da ‘ev sahibi olmak için’ diye bir tıklama yapın, bir arama yapın, hemen önünüze ‘ev sahibi olmak için dua’ diye yüzlerce sayfa açılıyor. Demek ki bu ülkenin ücretle çalışan vatandaşlarının, sabit gelirli yurttaşlarının ev sahibi olabilmeleri için işleri duaya kalmış, tabii istismarcılar bunu da sömürmeye çalışıyorlar.
 

EV ALMAK HAYAL OLDU
Vatandaş ev alamadığı gibi artık yuva da kuramaz hâle geldiğini savunan Budak konuşmasını şöyle sürdürdü.   "Üniversite mezunu bir genç, hayata 30 bin lira kredi borcuyla başlıyor. Bu kadar borcu varken nasıl evlilik hayali kursun, nasıl ev alabilsin?  Tasarrufa dayalı finans sistemi adı altında faaliyet gösteren şirketler kaynak sorunu yaşadığında yine vatandaşlarımızın mağdur olacağını unutmamamız gerekiyor. Hassasiyetle izlenmezse 1980'li yılların başlarındakine benzer bir banker krizi mağduriyeti yaşamak kaçınılmazdır. Çünkü düzenlemeye çalışılan alan saadet zinciri modelidir.Yeni kaynak girişi devam etmez, zincir bir yerden koparsa sistemin tıkanması kaçınılmaz bir noktaya gelir ki asıl felaket o zaman olur.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: