Antalya
05.03.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Zeybek’ten Anayasa eleştirisi
Zeybek’ten Anayasa eleştirisi

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümete seslenerek “Sizin amacınız Türkiye'de din esaslı teokratik bir devlet kurmaktır ama bunu asla başaramayacaksınız.” dedi.

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, TBMM Genel Kurulu’nda Yeni Anayasa çalışmaları, Yargı Reformu ve İnsan Hakları Eylem Planı üzerine bir konuşma yaptı. Türkiye'de yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını kaydeden Zeybek,  “Biz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin tarafıyız, sözleşmesini imzaladık ve Anayasa'mızın 90'ıncı maddesine göre de bu mahkemenin verdiği kararlara uymak zorundayız. Uyuyor muyuz? Uymuyoruz. Ne yapıyoruz? Anayasa'yı ihlal ediyoruz. Kim ihlal ediyor? Yargı ihlal ediyor, Türk yargısı Anayasa'yı ihlal ediyor, Türk yargısı yasaları ihlal ediyor. Niye ihlal ediyor? Talimat aldığı için ihlal ediyor, bağımsız ve tarafsız olmadığı için ihlal ediyor. Türkiye'de yargı bağımsız da değildir, tarafsız da değildir. Talimatlara göre karar veriliyor, atamalar ona göre yapılıyor, Hâkimler ve Savcılar Kurulu iddia ediyorum, iktidarın organı gibi çalışıyor. Yapacağınız anayasa değişikliğinde de şunu yapın, önce yargının bağımsızlığını sağlayın.” dedi.

BAŞARAMAYACAKSINIZ

Hükümeti Anayasa değişikliği konusunda da farkla bir amaç güttüğünü ileri süren Zeybek açıklamasına şöyle devam etti:Anayasa değişikliği yapacağız diyorsunuz, sizin anayasa değişiklik çalışmaları demokratik bir Türkiye cumhuriyeti için değildir. Totaliter bir İslam devleti için Anayasa değişikliği çalışmaları yapıyorsunuz. FETÖ bu ülkede dini esaslara dayalı teokratik bir devlet kurma peşindeydi o başaramadı ama kesinlikle sizde başaramayacaksınız.Bu Türk milleti cumhuriyeti kucaklamıştır, savunmasını da bilir. Amacınız Türkiye'de bağımsız, tarafsız, demokratik bir cumhuriyet değildir, iddia ediyorum. Sizin amacınız Türkiye'de din esaslı teokratik bir devlet kurmaktır ama bunu asla başaramayacaksınız. 2010 Anayasa değişikliği yargıyı çökertmiştir, 2017 Anayasa değişikliği demokrasiyi çökertmiştir. Sizin adaletle de, demokrasiyle de, insan haklarıyla da hiçbir ilişkiniz yoktur. Demokrasinin temeli laikliktir, demokrasinin vazgeçilmez ilkesi kuvvetler ayrılığıdır,  bunları bitirdiniz.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: