Antalya
02.03.2021
A
GÜNDEM , ÇEVRE , POLİTİKA
Dereköy’ü bitirecek karar/ Arı bu yanlıştan dönülmeli
Dereköy’ü bitirecek karar/ Arı bu yanlıştan dönülmeli

Korkuteli Dereköy’deki yaklaşık 2 bin dönümlük tarım alanına maden ocağı izni verilmesini eleştiren CHP Milletvekili Cavit Arı, “Önce red, sonra kabul oyu verilen alan ile ilgili mutlaka güçlü birileri var. Yoksa bürokratlar bu karara imza atamaz” dedi

 

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Korkuteli’ye bağlı Dereköy Mahallesi’nde, verimli tarım arazileri üzerinde açılmasına izin verilen maden ocağına sert tepki gösterdi. Söz konusu iznin bürokratlarca verilemeyecek kadar önemli olduğunu belirten Arı, “İşin arkasında mutlaka güçlü birileri var” değerlendirmesinde bulundu.

 

NASIL KORUYACAKSINIZ?

Mahalle halkının tapulu arazilerinin bulunduğu alanda, yakın çevrede bulunan Varsak ve Taşkesiği yaylaları ile birlikte 10 Bin dönümlük bir alanın bu ocaktan zarar göreceğini belirten Arı, “Korkuteli Dereköy’de bu kadar verimli tarım topraklarında ısrarla maden ocağı açılmaya çalışılmakta. Toprak Koruma Kurulu Kararı ve ÇED sürecine ilişkin Bakanlık kayıtları ortada. Bu projenin sahibi demek ki siyaseten güçlü birisi olmalı ki; süreç ısrarla yürüyor... Bu işin siyasi sorumlusu iktidardır. Verimli tarım topraklarına, Korkuteli içme ve sulama suyu kaynaklarına, hayvancılığa ve tarihi eserlere zarar verilmesi önlenilmelidir. Toprak Koruma Kurulu Kararına göre, 340 dönüm Sulu Mutlak Tarım Alanı, 54 dönüm dikili Tarım Alanı bulunuyor. Peki sormak gerekirse; Siz nasıl bir alanı koruyacaksınız?” diye sordu.

 

ARKASINDA KİM VAR?

Bölgede sürecin 1.950 dönümlük bir alanı kapsayacak şekilde maden ocağı açmak için girişimde bulunulmasıyla başladığını hatırlatan CHP Antalya Milltvekili Cavit Arı, şunları söyledi: “Bu amaçla Toprak Koruma Kurulu’na başvuruda bulunuluyor. Ancak kurul bu talebi reddediyor. Bu kararda kabul oyu verenler Tarım İl Müdürü, Vali Yardımcısı ve Defterdarlık temsilcisi. Bazı güçler işin peşini bırakmıyor ve 1.950 dönümlük izin talebini 400 dönüme indiriyor. Toprak Koruma Kurulu bu kez 7’ye 2 oy çokluğuyla buna onay veriyor. Bu kararla 340 dönüm sulu mutlak tarım alanı ve 54 dönüm dikili tarım alanına onay veriliyor”.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: