Antalya
23.02.2021
A
ARŞİV , YEREL YÖNETİM
Haritacılardan Piri Reis’e saygı
Haritacılardan Piri Reis’e saygı

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, Büyük Kartograf ve Denizci Piri Reis`in anısına bir film hazırlayarak Youtube üzerinden yayınladı. Şube Başkanı Okan Hançer, Piri Reis haritalarının Antalyalılarla buluşması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacındayız” dedi.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer yaptığı yazılı açıklamada, “Yerin altından uzayın derinliklerine, kırsal ve kentsel gelişimden toplumsal gelişime kadar hayatın her alanında yer alan ve dünyayı güzelleştirmek adına en önemli dokunuşları yapan Harita ve Kadastro Mühendisliği mesleği; dünyada 5000 yıllık bir geçmişe sahiptir. Haritacılığın mühendisliğe evrilmesi ile birlikte meslek alanlarımız ve işbirliği yaptığımız meslek disiplinleri de artmıştır. Bu gelişim mesleğimizin önemini daha da arttırmış olup dünya çapında konu ile ilgili birçok etkinliğin de ana temasını oluşturmaktadır” sözleriyle mesleklerinin önemine dikkat çekti.

 

 

PİRİ REİS BELGESELİ HAZIRLANDI

Hançer açıklamasında ,  “Bu öneme istinaden Avrupa Harita Mühendisleri Konseyi (CLGE) tarafından,  tarihe geçmiş bir haritacı her yıl Avrupa`da yılın haritacısı olarak ilan edilmekte ve anılmaktadır.Harita ve Kadastro Mühendisleri Odamızın, ülkemiz adına üyesi ve temsilcisi olduğu Avrupa Harita Mühendisleri Konseyi (CLGE) toplantılarında, daha önce 2013 yılında UNESCO Piri Reis'e ait Dünya Haritasının 500. yıldönümü olması münasebetiyle "Anma Yılı" olarak ilan edilmesinin ardından, 2020 yılında Avrupa`da yılın haritacısı olarak ünlü Türk Denizci ve Haritacı Piri Reis`i aday göstermiş ve oylama sonucu adaylar arasından Piri Reis seçilerek kabul edilmişti. Bu vesileyle 2020 yılında, Avrupa`da CLGE ve bağlı meslek örgütlerinin yapacakları etkinliklerde yılın haritacısı olarak Piri Reis anılması kararı alınmış, bu vesileyle 2020 yılında, Avrupa`da CLGE ve bağlı meslek örgütlerince yapılan etkinliklerde yılın haritacısı olarak Piri Reis anılarak onore edilmişti.  Harita ve Kadastro Mühendisleri Odamızın girişimleri ile Avrupa 2020 Yılın Haritacısı olarak Büyük Kartograf ve Denizci Piri Reis`in onore edilmesi, döneminin ilerisinde yaptığı çalışmalarla haritacılık alanında dünyaya bıraktığı mirasın Avrupa`da ve ülkemizde tanıtılması ve kendisinin günümüzdeki meslektaşlarınca bilinmesi amacıyla İngilizce seslendirmeli ve Türkçe alt yazılı olarak hazırladığımız kısa belgesel film HKMO Youtube kanalı üzerinden yayımlanmıştır. Film aynı zamanda Avrupa Haritacılar Konseyi-CLGE ile de paylaşılmıştır.” ifadelerini kulandı.

 

YENİ NESİLLERE MİRAS

Piri Reis’in ömrünün büyük kısmını denizlerde geçirmiş, Akdeniz, Karadeniz ve Atlas Okyanusu’na birçok seyahat gerçekleştirmiş önemli bir Türk büyüğü olduğu hatırlatan Şube Başkanı Okan Hançer açıklamasını şöyle sürdürdü: “Piri Reis tüm seyahatlerinin derlemeleri sonucunda aynı zamanda denizcilik alanında kılavuz niteliği taşıyan ünlü Kitab-ı Bahriyesi‘ni hazırlamıştır. Bir deniz kenti olan Antalya iline ait de birçok detayın da bulunduğu Piri Reis haritalarının Antalyalılarla buluşması, benimsenmesi ve gelecek kuşaklara aktarılması amacındayız.  Bu vesileyle odamızca Piri Reis ve döneminin büyük haritacılarının anısına ithaf edilerek hazırlanan bu kısa belgeseli sizlerle paylaşmak istedik iyi seyirler dileriz.  Youtube kanalımızdan videoya ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=RbuNVYPoGC0

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: