Antalya
10.02.2021
A
GENEL , EĞİTİM
Üniversite sınav ücretlerine tepki
Üniversite sınav  ücretlerine tepki

Eğitim İş Antalya Şubesi’nden yapılan yazılı açıklamada üniversite giriş sınavı ücretlerine yapılan yüksek zam eleştirildi.  Açıklamada, Bakanlık “Kar etmiyoruz, bize gelişi bu” diyen esnafa benzetildi.

Eğitim İş Antalya Şubesi Yönetim Kurulu, YÖK sınav ücretleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada , her yıl milyonlarca öğrencinin katıldığı 50’ye yakın sınav düzenleyen Ölçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) sınavlar için talep ettiği ücretlerin, öğrencileri ve ailelerini zorladığına dikkat çekildi ve  26 -27 Haziran’da yapılacak olan Yüksek Öğretim Kurumları sınavı için başvurular başlamıştır. 4 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında yapılacak başvurular için adayların her oturum için (YTY, AYT, YDT) 90TL ödemesi gerekecektir. Biz de Eğitim-İş Sendikası olarak bu paraların alınmamasını ve öğrenci ve velilerin yeni bir masraf kapısından kurtulmasını istiyoruz” denildi.

SINAV PARASIZ OLSUN

Ücretsiz verilmesi gereken bir kamu hizmeti paralı hale getirilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğu kaydedilen açıklama şöyle devam etti: “Buna rağmen sınavlardan ücret alan, hatta zaman zaman esnaf ağzıyla ‘Kar etmiyoruz, sınavların bize gelişi bu( gibi trajikomik açıklamalar yapan Bakanlık, sınav ücretlerini en azından bu yıl almayacak kadar vicdanlı davranmalıdır. Eğitim İş olarak MEB’E açık çağrımızdır. Kendinize gelin, sokaktaki yoksulluğu, eğitime ulaşmak için çırpınan yavrularımızı görün ve bu yıldan itibaren sınav giderleri için, yine yurttaşın cebinden çıkan vergilerle oluşan bütçenizi kullanın. Koskoca Bakanlık sınavın giderlerini karşılayabilir ama eğitimden gidenleri geri getiremez”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: