Antalya
09.02.2021
A

Türkiye’de ve dünyada yaşanan olaylar birbirinden bağımsız gibi gösterilmeye çalışılmakta hatta mütareke basını sayesinde bazen de başarılmaktadır. Boğaziçi Üniversitesindeki öğrencilerin demokratik haklarını kullanarak gerçekleştirdikleri protestolara karşı iktidarın uygulamaları ile yeni anayasa tartışmaları birbirinden bağımsız değildir. Ziya SELÇUK’un “illere göre, okullara göre eğitim modeli” açıklaması ile Suriye’nin Halep şehrinde Tıp Fakültesi açılması birbirinden bağımsız değildir. Gaziantep Üniversitesi’nin 2018’de Cerablus’ta, 2019’da El Bab, Azez ve Afrin’de açtığı fakülteleri de hatırlatayım dedim.

Eğitimin yerel yönetimlere devri ile parçalanmış ve kaderi belli olmayan bir ülke olan Suriye topraklarında okul açmanın hem de eğitim-öğretim dili Arapça ise üniter yapıyla bir ilgisi var mıdır? Anayasanın 3. Maddesi “ Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür.” diye başlar. Eğitim öğretim birliği, olursa üniter devletten bahsedebilirsin.  İktidarın yeni anayasa çalışmalarında kırmızı çizgimiz üniter yapı, çıkışının doğru olmadığı ortadadır. Zaten İktidarın bugüne kadar hazırladığı anayasa taslaklarına bakıldığında da üniter yapı yoktur!

Türkiye’de değişim ve dönüşüm gerçekleştirilirken önce Cumhuriyet devrimleri itibarsızlaştırılıyor hatta gayri milli ilan ediliyor sonra da milli adı altında “gayri milli” uygulamalar başlatılıyor.

“İslamın kilidini İngilizler koruyacak” diyen İskilipli Atıf’ı anmanın başka açıklaması var mıdır?

IRAK VE İRAN’DAKİ TEHLİKELİ GELİŞMELER!

ABD başkanı Biden; İran uranyum zenginleştirmeyi bırakıncaya kadar yaptırımlar devam edecek dedi. İran da yaptırımlar kalkmadan nükleer anlaşma kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmeyeceğini açıkladı. İsrail ise İran’ı genelkurmay başkanı düzeyinde tehdit etti. Anlaşılacağı üzere ABD’nin Ortadoğu politikası değişmedi…

Irak’ta ise daha kaygı verici olaylar yaşanıyor. 2020’nin Aralık ayında Irak Federe Devletinin başbakanı Kazımi, 6 Haziran 2021’de erken seçim kararı aldıklarını duyurmuştu. Ardından Türkiye’yi ziyaret etti. Sonrasında da Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, 18 Ocak’ta Irak’ı ziyaret etti. Bir gün sonra da Irak,  6 Haziran’da yapılacak erken seçimi 10 Ekim’e ertelendi.

Irak’ın erken seçim kararında elbette ABD’nin İran ile ilgili planları etkili olmuştur. Erken seçim kararı ilk alındığındaki açıklamada Kazımi, ABD’nin Irak’taki askeri üslerine ihtiyaçları olmadıklarını ifade etmişti.

21 Ocak’ta Iraklı güvenlik uzmanı Baedi, ABD’nin IŞİD adı altında Suriye’yi bölen teröristleri Suriye’den alıp Irak’ın batısındaki Tenef askeri üssüne getirdiği ve askeri eğitim verdiğini söyledi. Aynı zamanda ABD’nin Aynul Esad Üssü’ne konuşlandıracağını da ekledi. Türkiye basınında ise ABD IŞİD’li aileleri Irak’a taşıdı diye verildi!

 Hatırlarsanız ABD:  İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım SÜLEYMANİ’yi öldürdükten sonra İran, Irak’ta bir Amerikan üssüne füze ile misilleme saldırısı yapmıştı. İran’ın saldırdığı üs Aynul Esad Üssü idi!  30 Ocak 2021’de ise Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Konseyi Üyesi Beldavi; ABD askerleri Irak’tan çekilmeli, çekilmezse direneceğiz şeklinde açıklama yaptı.

ABD İran’a hazırlık yapıyor. Suriye’yi bölenler görevini yaptı. Sıra İran’da ya da bölgede ABD emperyalizmine hizmet eden ama gücünü kaybeden kim varsa yardıma koşmaya hazırlanıyor…

Paylaş
ETİKETLER:
Yok