Antalya
02.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Antalya Hipodromu çürümeye terk edildi
Antalya Hipodromu çürümeye terk edildi

İnşaatının yüzde 90’ı tamamlanan Antalya Hipodromu’na yıllardır çivi çakılmadı. CHP Antalya Milletvekili Arı, hükümete, “Bu milli servetin çürümesinin önüne geçelim” çağrısında bulundu.

 

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Döşemealtı ilçesinde,  inşaatına 2017 yılında başlanan Antalya Hipodromu’nun atıl halde bırakılarak çürümeye terk edildiğini vurguladı. CHP Döşemealtı İlçe Başkanı Reşit Doğan ve Kadın Kolları Başkanı Aycan Özbey ile birlikte Hipodpom inşaatında incelemelerde bulunan Arı, inşaatının yüzde 90’ı bitirilen projenin tamamlanarak buranın Türkiye Jokey Kulübü yarış takvimine dâhil edilmesini istedi.

 

BAKANLIĞA UYARI

İnşaat önünde açıklamalarda bulunan Arı, “Önemli bir bütçe ile projenin yüzde 90’ı tamamlanmasına rağmen inşaat atıl halde. Eylül 2019’da sözleşme karşılıklı feshedildi. Bu kadar büyük bütçe ayrılan proje atıl bırakılmamalı. Buraya bir servet harcandı. Tarım Bakanlığı ile Türkiye Jokey Kulübü arasında projenin tamamlanması için görüşmeler yapıldığını duyduk. Bu proje tamamlanmalı, milli servet heder edilmeden ekonomiye kazandırılmalıdır. Tarım Bakanlığı yetkililerini uyarıyorum: Döşemealtı’nda yapılmakta olan bu hipodrom bir an önce tamamlanmalı ve Türkiye Jokey Kulübü yarış takvimine dâhil edilmeli” dedi.

 

 

2 KEZ İHALE EDİLDİ

Döşemealtı’nı bağlı Yağca Mahallesi’nde 81 bin 762 metrekare alanda inşaatına başlanan projenin içeriğinde; ahır binaları, at indirme rampası, at kliniği, atölye binası, derin kuyu istasyonu, doping kontrol binası, enerji binası, eyerleme binası, kamera kulesi, kamera platformu, kapalı lonj, kır kahvesi binası, nalbanthane, tribünler ve pansiyonlar giriş binası, su deposu, trafo ve tribün binası bulunuyor. İnşaatı başladığında Türkiye'nin 10'ncu Hipodromu olacağı açıklanan proje, 2 ayrı pistten oluşuyor. İhaleyi ilk alan firma; 24 Temmuz 2014 tarihinde 158 milyon 185 bin 277 lira bedelle ÖZKA İnşaat oldu. Rakamın yüksek olduğu yönündeki eleştirilerin ardından gerçekleştirilen ikinci ihalede, inşaatın yapım işi 109 milyon 418 bin 646 liraya Yapı ve Yapı İnşaat firmasına verilmişti.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: