Antalya
02.02.2021
A
GENEL , POLİTİKA
CHP’li Zeybek’ten demokrasi vurgusu
CHP’li Zeybek’ten demokrasi vurgusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği yeni Anayasa önerisine değinen CHP Antalya Milletvekili Zeybek, “AKP iktidarı siyasi, ekonomik, sosyal alanlarda artık yönetim ve politika üretemediğini kabul etmiş oluyor. Önce mevcut Anayasaya uysunlar, demokrasi güçlendirilsin” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yeni Anayasa değişikliği tartışmaları yapılmalıdır.” Sözleri yeni bir tartışmanın kapısını açtı. CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, yeni Anayasa değişikliğinin yargı bağımsızlığını, hak ve özgürlükleri gerçek manada güvence altına almak için yapılması gerektiğini vurguladı.

DEMOKRASİ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI

Bu konuda AKP iktidarının samimiyet testinden geçeceğini belirten  Zeybek, “18 yıllık AKP iktidarının Anayasa Değişiklikleri ile Türkiye’nin yakın tarihinde neler yaşadığı hala hafızalardadır. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni anayasa değişikliğini tartışmaya açması zamanlama olarak düşündürücüdür. AKP iktidarı siyasi, ekonomik, sosyal alanlarda artık yönetim ve politika üretemediğini kabul etmiş oluyor. Ancak 2010 Anayasaya Değişikliği Referandumu ile yargının FETÖ’ye teslim edildiği düzenlemeleri, 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu ile de yargının Yürütme erkinin kontrolüne girdiğini unutmadık, bu düzenlemelere “evet” diyen AKP iktidarıydı.  Etkileri günümüzde de devam eden bu değişikliklerin sorumlusu AKP’dir. Yeni Anayasa’da demokrasi mutlaka güçlendirilmelidir. Kuvvetler ayrılığı demokrasinin, yargı bağımsızlığı da adaletin olmazsa olmazıdır.” açıklamasını yaptı.

TÜM KESİMLER DÂHİL EDİLMELİ

CHP’li Zeybek, yargıya güvenin AKP döneminde yüzde 70’lerden,  yüzde 20’lere düştüğünü, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanması için Anayasa değişikliğinin gerekli olduğunu ancak bu değişikliğe tüm Türkiye’nin katkı sunmasına olanak verilmesi gerektiğini belirtti. Zeybek açıklamasının şöyle sürdürdü: “AKP ve iktidar ortağının kendi mutfaklarında yapılan bir Anayasa Değişikliği başta yargı bağımsızlığı olmak üzere hiçbir soruna çözüm olmaz. Anayasa Değişikliği için başta üniversiteler, barolar, demokratik kitle örgütleri, yurttaşlar, sanatçılar, insan hakları savunucuları ve ayrımsız tüm muhalefet partilerinin görüşleri alınarak yapılmalıdır. 18 yıllık AKP döneminde; hukukun üstünlüğü yok sayılmakta, yargıya talimat verilmekte, Anayasa Mahkemesinin kararları kabul edilmemekte, birkaç günlük Yargıtay üyesi Anayasa Mahkemesine atanmakta, yargı mensupları sürgün edilmekte, muhalif siyasi, gazeteci ve öğrenciler yargı eli ile sindirilmeye çalışılmakta, yargı içinde gruplaşmalara olanak sağlanmakta, liyakat yok sayılmakta, siyasi kadrolaşma artmakta, Yürütme Yargıyı kontrol etmektedir. Anayasa ve kanunların yok sayıldığı ortamda yeni anayasa değişikliği tartışmaları ne kadar sağlıklı olacaktır, AKP iktidarı Yeni Anayasa Değişikliği tartışmaları ve Yargı Reformu çalışmaları için öncelikle mevcut uygulamalarını sonlandırmalıdır. İktidar kendi geleceği için değil, ülkenin ve milyonlarca vatandaşın geleceği için bir kez olsun siyasi ihtiraslarını bırakarak çalışmalarını yapmalıdır.” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: