Antalya
26.01.2021
A
GENEL , ÇEVRE
Kirliliğe karşı ortak mücadele çağrısı
Kirliliğe karşı ortak  mücadele çağrısı

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Antalya İl Koordinasyon Kurulu’ndan, Düden çayındaki kirlenme ve balık ölümleri ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Su kaynaklarının üzerindeki olumsuz etkileri en aza indirgemek için tüm kurumlar ve meslek odaları ortak hareket etmeli” denildi. 

Antalya'nın dünyaca ünlü şelaleleri Yukarı Düden ve Akdeniz'e döküldüğü Aşağı Düden'i de içeren Düden Çayı'nda geçen haftalarda ortaya çıkan zehirli köpüklenme sonrası binlerce balık öldü. Düden Çayı'nın denize döküldüğü alandaki köpüklenme de giderek çoğaldı. Denizde 2 kilometreyi aşkın mesafede zehirli köpüklerin yayıldığı görüldü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Antalya Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri tarafından hem su hem de ölü balıklardan alınan numunelerden yapılan incelemelerde, ilk belirlemelere göre bölgedeki 4 atık geri kazanım tesisindeki yıkama sularının 70- 80 metre derinlikteki yer altı suyuna verildiği, buradan da Düden Çayı'na karıştığı belirlendi. Valilik tarafından yapılan açıklamalarda, bölgedeki birçok işletmenin atık suyunu kontrolsüz bir şekilde toprağa ve yeraltına deşarj ettiğinin tespit edildiği, 13 işletmeye 2 milyon 901 bin 628 TL idari para cezası uygulandığı ve 11 tesisin faaliyetinin durdurulduğu bildirildi.

CEZALAR CAYDIRICI DEĞİL

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Antalya İl Koordinasyon Kurulu ise yazılan bu para cezalarının yeteri kadar caydırıcı olmadığını açıklamasında bulunarak, doğaya ve dolayısıyla insan canına kasteden bu işletmelerin, su kaynaklarına en uzak noktalara taşınmaları ve suyu korumak için var olan kanun ve yönetmeliklerin de ivedi olarak elden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Kentin nüfus artış hızı Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiğini aktaran TMMOB, hızlı nüfus artışıyla yapılaşma, altyapı sorunları, çevre kirliliği ve kontrolsüz sanayileşmeyi beraberinde getirmekte ve su kaynakları üzerinde baskılar oluşturduğunu belirtti. Su kaynaklarının üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için tüm kurumların ve meslek odaların birlikte hareket etmesi gerektiğini açıklayan TMMOB, Antalya'nın içme ve kullanma suyu ihtiyacı yeraltı sularından karşılandığı hassasiyetiyle şehirleşme sürecinin doğru yönetilmesi ve düzenli denetimlerin yapılması gerektiğini duyurdu. 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: