Antalya
24.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Kredi sistemi alarm veriyor
Kredi sistemi alarm veriyor

Batık kredilerin 510 milyar liraya ulaştığına dikkat çeken CHP Antalya Milletvekili Budak, “2021 yılında ekonomimizin en büyük sorunu iflas eden şirketler ve batık krediler olacak” dedi.  

 

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, pandemi öncesinde bilançoları bozulmaya başlayan reel sektör firmalarının, pandemi döneminde plansızca dağıtılan kredilerle birlikte daha da kırılgan hale geldiğini söyledi.

 

BORÇLARIN ORANI YÜZDE 69

Konuya ilişkin CHP Grubu’nun Meclis Araştırması istediğini dile getiren Budak, “Pandemiyle birlikte, iktidarın piyasaya ucuz kredi pompalaması ve takipteki alacaklar üzerine yapılan düzenlemeler şirketlerin ve bankaların içinde bulundukları gerçek durumun perdelenmesine neden olmaktadır. BDDK verilerine göre, mart ile ekim arasında piyasaya 765 milyar lira kredi pompalanmıştır. Merkez Bankası tarafından yayımlanan Finansal İstikrar Raporu'na göre, reel sektör finansal borçlarının GSYİH’ye oranı, 2020 yılı Ocak ayındaki yüzde 56 seviyesinden Ağustos ayı itibarıyla 12 puanlık artışla yüzde 69 seviyesine ulaşmıştır” dedi.

 

510 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Reel sektörde yaşanacak sıkıntıların bankacılık sistemine sıçraması olasılığına dikkat çeken Budak,  “Tahsili gecikmiş alacaklar [TGA), şirketler lehine düzenlenmiş, 90 gün olan takibe düşme süresi 180 gün e çıkarılmış olmasına rağmen, yine Finansal İstikrar Raporu'na göre, TGA miktarı 150 milyar liraya, yakın izlemede olan kredi miktarı ise 360 milyar liraya ulaşmıştır. Daha bugünden ödemesinde sorun olan kredi tutan 510 milyar liraya ulaşmıştır. Bu kapsamda; ülkemizde faaliyet gösteren şirketlerin pandemi döneminde kar-zarar durumlarının araştırılması, şirketlerin bankalara olan borçlarınm ve takibe düşmüş kredi oranlarının belirlenmesi ve ayrıca ülkemizdeki bankaların krizlere karşı kırılganlıklarının incelenmesini istiyoruz.” dedi.  

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: