Antalya
24.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Esnaf ve çiftçi ilaç alamıyor
Esnaf ve çiftçi  ilaç alamıyor

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren esnaf ve çiftçinin hastanelerde muayene olmasının sağlandığını ancak ilaç alması konusunda sıkıntılar yaşadığını dile getirdi.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Bağ-Kur prim borcu olan esnaf ve çiftçiler, 31 Aralık 2021’e kadar devlet hastaneleri ve devlet üniversite hastanelerinde sağlık hizmeti almaya devam edecek. 23 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile yürürlüğe giren bu uygulama borçlu olan esnaf ve çiftçinin hastanelerde muayene olmasına imkân verirken ilaç alma konusunu çözüme kavuşturmuyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Muayene olan hasta eczaneye gittiğinde maalesef ücretsiz ilaç alamıyor. İlaç konusu da biran evvel çözülmeli.” dedi.

 

ESNAFA KOLAYLIK SAĞLANSIN

Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı'na, Ticaret Bakanına ve Sağlık Bakanına seslenen Arı, şu çağrıyı yaptı: “Esnaf ve çiftçimiz iki ay süreyle prim borcu olan esnafımız ve çiftçimiz üçüncü aya geçtiği takdirde eczaneden ilaç alamamakta. Şimdi sağlıkla ilgili önemli sorunları yaşadığımız bugünlerde esnafımız ve çiftçimiz bir taraftan yeterli şekilde iş yapamazken ve bu nedenle primlerini ödeyemediği günlerde maalesef ki sistem iki ay gecikmiş prim borcu olana eczaneden ilaç alabilmeyi yasaklamış durumda. Bu uygulamaya biran evvel son verilmeli, en azından bu korana sürecinde esnafımız, çiftçimiz ve vatandaşımız prim borcu da olsa eczaneden ilaç alabilmeli diyorum.” 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: