Antalya
22.01.2021
A
GÜNDEM , YEREL YÖNETİM
Tarihi Kargıhan Manavgat Belediyesi’ne devredildi.
Tarihi Kargıhan Manavgat Belediyesi’ne devredildi.

Manavgat’ın Beydiğin Mahallesi'nde, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan ve yıkılmadan günümüze kadar kalan tek Selçuklu Hanı olmasıyla bilinen tarihi Kargıhan, 36 yıllığına onarım karşılığı kiralama yöntemiyle Manavgat Belediyesi’ne devredildi.

DEVİR TESLİM ve İMZA TÖRENİ

Antalya Vakıflar Bölge Müdürlüğü mülkiyetinde bulunan ve daha önce Demca İnşaat Turizm, Nakliyat, Emlak Petrol Ltd.Şti. ne onarım karşılığı kiraya verilmiş olan tarihi Kargı Han Ve Hamamı, belediyenin talebi üzerinde Bakanlık ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün onayı ile 21Ocak 2021 tarihi itibari ile onarım karşılığı kiralama yöntemi ile 36 yıllığına Manavgat Belediyesi’ne devredildi. Manavgat Belediyesi Side Ek Hizmet Binası’ndaki belediye başkanlık makamında yapılan devir teslim ve imza törenine, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Antalya Vakıflar Bölge Müdürü Hüseyin Coşar, Demca Ltd. Şti adına Mustafa Sert, Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Hakime Yılmaz ile ilgili birim müdürleri katıldı. Yapılan devir teslim ile Manavgat Belediyesi’nin tarihi yapıda restorasyon uygulamasını hayata geçirerek Manavgat halkı ve yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunulacağı belirtildi.

 

GEÇMİŞLE GELECEK ARASINDA KÖPRÜ

Tarihi önemi olan bir yapıyı devraldıkları için çok onurlandıklarını belirten Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, bu imkanı sağladıkları için Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne teşekkür etti. Başkan Şükrü Sözen, “Manavgat Belediyesi olarak bugün yoğun turizm fonksiyonu ile sıkışmış ve yoğun talebin olduğu bir alanda kamu eliyle "Taşınmaz Kültür Varlığı Anıt Eser” olarak tescilli kültür mirasımız Kargıhan ve Hamam yapısını onararak geçmiş kültürümüzün gelecek kuşaklara taşınmasını hedefliyoruz. Dünya ticaretinin büyük bir kısmını üzerinde taşıyan İpek Yolu’nun geçtiği güzergahta yıllardır kullanılmayan kültürel mirasımızı kaybolan ve/veya kaybolmaya yüz tutmuş kültürel değerinin kullanılması, koruma-kullanma dengesinin sağlanarak onarılması ve hak ettiği değer ve önemin kazandırılarak kültür turizminde yeniden kamu kullanımına kazandırılmasını amaçlıyoruz. Bu tarihi yapımızda hayata geçireceğimiz restorasyon uygulaması, kültürel ve günübirlik kullanıma yönelik fonksiyonu ile ziyaretçilerin hem geçmişle bugün arasındaki yaşam kültürü arasında bir köprü kurması sağlanacak, hem de Manavgat halkı ve yerli ve yabancı ziyaretçilerin hizmetine sunulacaktır. Antik Side’deki çalışmalarımız tüm Türkiye’ye örnek oldu. Burada da aynı azim ve kararlılıkla düzenlemelerimizi hayata geçireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: