Antalya
20.01.2021
A
GÜNCEL , EKONOMİ
‘CALL CENTER’lar yeni iş kapısı oldu
‘CALL CENTER’lar yeni iş kapısı oldu

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Yavuz, pandemi sürecinde işsiz kalan turizm sektörü çalışanlarının, en çok seralar ve çağrı merkezlerine yöneldiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, koronavirüs sürecinden en fazla etkilenen sektörlerden birinin turizm olduğunu herkesin kabul ettiğini belirtti. Yavuz, Antalya turizminin hacmi ve kapasitesi ile yaklaşık yarım milyon kişiye doğrudan iş imkanı sağladığını, ancak salgın sürecindeki durgunluk ve belirsizliğin ise çalışanları yeni arayışlara sevk ettiğini söyledi.

ÇEŞİTLİ İŞLERE YÖNELDİLER

Recep Yavuz, bu süreçte işsiz kalan turizm sektörü çalışanlarının yöneldiği farklı sektörlere yönelik ilginç bir araştırma sonucunu açıkladı. Emlakçılıktan ticarete irili ufaklı birçok alanda arayışa giren turizmcilerde en çok öne çıkan yeni iş alanlarının tarım ve çağrı merkezleri olduğunu belirten Yavuz, “Yabancı dil bilenler çağrı merkezlerine (call center) yönelirken, diğer kesim sera ve tarım alanlarına yöneldi. Koronavirüs sürecinin belirsizliğinde bu iki sektörün işsiz kalan turizmci ordusuna can simidi olduğunu düşünüyorum" dedi.

ÇAĞIRI MERKEZLERİNE İLGİ

Antalya'nın tur operatörleri ve büyük turizm firmalarının çağrı merkezleriyle İstanbul'dan sonra en önemli merkeze dönüştüğünü dile getiren Yavuz, “Yaşadığımız korona süreciyle oluşan işgücü bunun artmasına önemli ölçüde katkı sağladı. Yabancı dil bilen otel çalışanları, tur operatörleri ve acente çalışanları, mağaza çalışanları, rehberler ve irili ufaklı birçok farklı alandan gelen kalifiye personel, Antalya'da çağrı merkezleri için önemli bir potansiyeldi" dedi.

DİLLERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

Sektörde birçok meslektaşının korona sürecinde çağrı merkezlerinde görev aldığını ifade eden Yavuz, “Yıllardır turistlerle birebir irtibatta olan ve önemli tecrübe kazanan arkadaşlar, telefon başında da kendilerini geliştiriyor. Daha bir müddet bu şekilde devam edecekler gibi ve bazıları kalıcı olacak. Gelecek kuşak için önemsenecek bir meslek, takip etmekte yarar var" diye konuştu.

YENİ BİR UMUT OLABİLİR

25 yıllık profesyonel turist rehberi Levent Esmer ise "Birçok arkadaşım ve meslektaşım korona sürecinde çağrı merkezlerinde görev aldılar. Yıllardır turistlerle birebir irtibatta olan ve önemli tecrübe kazanan arkadaşlar, telefon başında da kendilerini geliştiriyorlar. Daha bir müddet bu şekilde devam edecekler gibi ve bazıları kalıcı olacak. Benim kuşak için geçti artık, ama gelecek kuşak için önemsenecek bir meslek, takip etmekte yarar var” ifadelerini kullandı

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: