Antalya
17.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Antalya tarımında ‘biyolojik’ gecikme
Antalya tarımında  ‘biyolojik’ gecikme

Örtü altı tarımın başkenti Antalya’nın biyolojik mücadele konusunda Adana Biyolojik Mücadele Enstitüsü’ne bağlı olması, tarım üreticisini mağdur ediyor. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, “Tarım ürünlerinde görülen zararlılarla mücadelede uygulanacak tedavi için Adana’dan reçete beklemeye gerek yok. BATEM bu işin altından kalkabilir.” dedi.

Antalya tarımının biyolojik mücadele konusunda Adana’ya bağımlı olması,  üretimde bir takım sıkıntılara ve gecikmelere yol açıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, konu hakkında yaptığı açıklamada “Zamanında araştırma enstitülerine göre bölgeler belirlenirken Antalya’daki biyolojik mücadele faaliyetleri, Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü’ne bağlanmıştır. Ancak Antalya’nın zamanla tarım potansiyeli ve ürün çeşitliliği artmış, özellikle tropikal meyve yetiştiriciliğine paralel olarak biyolojik mücadele de bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

GECİKMEYE YOL AÇIYOR

Antalya’nın biyolojik ilaçlar konusunda Adana Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü’nden onay beklemesinin ürünün pazarı sunulmasında önemli gecikmeye yol açtığını vurgulayan Arı, “Meyve, sebzede ortaya çıkan hastalık ve zararlıların teşhisi ve zararsız hale getirilmesine yönelik devreye alınacak mücadele yöntemi, kullanılacak ilaçlara ilişkin yazışmalar önce Adana’ya bildirim, akabinde tespit ve teşhise ilişkin raporun Adana’dan Bakanlığa gönderilmesi, devamında Bakanlıktan Antalya’ya gelecek cevaba göre çiftçiye bilgi verilmesi şeklinde haftalar, aylar alan bir döngü yaşanmaktadır. Bu arada, çiftçinin ekili-dikili arazide kullanacağı ilaç için tavsiye yazısı geciktiği için telafisi güç zararlar oluşmaktadır, ürün pazara sunulamayacak hale gelmektedir” dedi.

SORUNLAR YERİNDE ÇÖZÜLMELİ

Antalya’nın biyolojik mücadele konusunda yeterli donanıma sahip olduğuna dikkat çeken Arı, “Antalya’da Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ilimizin köklü enstitüsüdür. 1934 yılından beri tarımsal araştırmalar yapmaktadır. Bünyesinde Adana Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde var olan tüm laboratuvarlar ve yetişmiş teknik elemanlar vardır. Ancak Bakanlık gerekli yetkilendirmeyi yapmadığından bölgede çıkan bir sorunun çözümü Adana’dan beklenmektedir. Günümüzde yerinden çözüm olanağı olan bir konuda sırf yetkilendirme yapılmadığı için çözüm sürecinin uzadığına şahit olunmaktadır. Altyapısı, laboratuvarı ve yeterli teknik elemanları olan kurumlara Bakanlık tarafından yetkilendirme yapılarak yerinden çözüme gidilmelidir.” dedi.

KUTU KUTU KUTU

ÜRETİCİ MAĞDUR OLUYOR

“Antalya’da bulunan Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) dururken, Adana’dan çözüm beklemenin mantığı nedir?” diye soran Arı, “Sebzede meyvede zararlı sinek, böcek görülüyor, bu nedir diye o zararlı numunesi özel tüplerde Adana’ya gönderiliyor orada bakıyorlar bu şu böcektir diye Antalya’ya bildiriliyor Hastalık ve zararlılar ile mücadelede halihazırda ürüne göre ruhsatlı ilaç temininde aksamalar yaşanırken, bir de üstüne geçici tavsiye ile kullanılabilecek ilaçlara izin verme süreçlerinde gecikme yaşanmakta, tarım üreticisi mağdur olmaktadır. Tarım Bakanlığı’nın, araştırma enstitülerini, bölgelerin ihtiyacına göre yetkilendirmesi, donatması, eksikse teknik elaman ve uzmanlarla desteklemesi için daha ne kadar bekleyeceğiz? Madem, tarım bizim geleceğimiz, o halde bölgelerin ihtiyaçlarına göre, pratik, akıllı çözümleri devreye almanın zamanı gelmedi mi?.” dedi. HABER MERKEZİ

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: