Antalya
17.01.2021
A
GENEL , POLİTİKA
Turizmin tabutuna son çiviyi çakıyorlar
Turizmin tabutuna  son çiviyi çakıyorlar

CHP Antalya Milletvekili Budak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 2021 turizm sezonunun nisan ayında başlayacağını açıklamasının gerçekçi olmadığını söyledi. Budak, “Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı el ele turizm sektörünün tabutuna son çiviyi çakıyorlar” dedi.

TBMM Başkanlığına Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, pandemiyle birlikte turizm sektörünün bankalara olan borçlarının 138 milyar liraya çıktığını, nakit sıkıntısı nedeniyle turizm yatırımcılarının otellerini satmaya başladığını söyledi.

 

HİÇBİR ÖNGÖRÜSÜ TUTMADI

Pandeminin başlangıcından bu yana Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’un hiçbir öngörüsünün tutmadığını savunan Budak, “Sayın Bakan, ‘Mart ayında vaka sayısında 2 binli rakamlara ineriz. Nisan ayı itibarıyla sezonun açılacağını düşünüyoruz’ diyor. Hem Covid-19 Şeffaflık Endeksi’nde son sıralardayız hem de halen etkin bir aşılama başlamış değil. Şeffaflık sağlanmadan ve etkin aşılama programı olmadan Bakanın turizm hedefleri hayaldir” dedi.

 

TABUTUNA ÇİVİ ÇAKIYORLAR

 Aşı konusunda büyük belirsizlikler yaşandığına dikkat çeken Budak, şu ifadelere yer verdi:“En önemli turizm pazarlarımızdan Almanya ve İngiltere’de vakalar çok hızlı yükseliyor. Hem ölüm hem de vaka sayılarında rekorlar kırılıyor. Dünya Sağlık Örgütü, 2021 yılında kitle bağışıklığı ya da toplumda büyük çaplı bir bağışıklık beklemediğini açıklıyor.  Ayrıca 21 Ocak tarihli AB Zirvesinde Uluslararası Aşı Sertifikası tartışılacak. AB'nin uyguladığı aşılar dışındaki aşıların kabul görmemesi gündemde. Bizim elimizde sadece Çin’den gelen 3 milyon doz aşı dışında, AB ülkelerinde uygulanan herhangi bir aşı yok. Eğer aşı standartlarına uymayan ülkelere gidilmemesi yönünde bir karar çıkarsa, 2021’de Avrupalı turisti mumla arar hale geliriz. Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı el ele turizm sektörünün tabutuna son çiviyi çakıyorlar” dedi.

 

KENDİ ŞİRKETİNİ DÜŞÜNÜYOR

Turizm Bakanı, kendi ticari işletmeleriyle ilgilenmekten borç batağında kıvranan sektörün dertlerine çare aramaya zaman bulamadığını ileri süren Budak açıklamasını şöyle sürdürdü,  “Krizde otel satın alıyor. Kendi tur şirketi piyasadaki hakim konumunu kullanarak ‘Şimdi Al, Baharda Öde’ kampanyası başlatıyor. Sayın Bakan’a sormak istiyorum; nisan ayında sezonun açılacağı açıklamasını sorumlu bir Bakan olarak mı, yoksa şirketinin rezervasyonları artırmak isteyen firma sahibi olarak mı yapıyor? Bakan devlet koltuğundan kendi şirketinin pazarlamasını yapıyor.Bakan Ersoy ayrıca dünyada turist sayısının yüzde 80, Türkiye’de ise yüzde 70 daraldığını söyleyerek yapay bir başarı tablosu sunuyor. Oysa Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) verilerine göre 2020 yılında hem dünya hem ülkemiz yüzde 72 turist kaybı yaşadı. Rakamları çarpıtarak yönetiminizi başarılı çıkaramazsınız. Ortada bir başarı tablosu yok.”

 

KUTU KUTU KUTU

ÖNERGEDEKİ SORULAR

1-Mart ayında vaka sayısının iki binli rakamlara düşeceği, nisan ayında ise sezonun başlayacağına dair öngörünüzün temelleri nelerdir?

2-Turizm sezonunun açılışı ile ilgili açıklamalarınız öncesinde Sağlık Bakanlığı ve beraberinde Bilim Kurulu ile pandemi süreci ve özellikle aşılama takvimi ile ilgili değerlendirmelerde bulundunuz mu? Bakanlığın ve Bilim Kurulu’nun bu konudaki görüşleri nelerdir?

3- Sahibi olduğunuz seyahat acentenizin erken rezervasyonla satışa çıkmasının sezon açılışı açıklamanız üzerinde etkisi var mıdır?

4-Covid-19 Şeffaflık Endeksine göre 100 ülke arasında 97’nci sırada bulunan Türkiye’nin turizm alanında güvenilir ülke konumuna gelebilmesi için hangi önlemler hayata geçirilecektir?

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: