Antalya
17.01.2021
A
GÜNCEL , EKONOMİ
Bayar: Yerli tohum desteklenmeli
Bayar: Yerli tohum desteklenmeli

Aksu ilçesinde faaliyet gösteren tohum üreticilerini ve seraları ziyaret eden CHP İl Başkanı Nusret Bayar, “Burada Türkiye’nin en kaliteli tohumları üretiliyor ancak hükümet tohumu dışarıdan ithal ediyor” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Aİl Başkanı Nusret Bayar,  CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı ve Rafet Zeybek Aksu İlçe Başkanlığında düzenlenen toplantıda bölge muhtarları ile bir araya geldi.  Aksu İlce Başkanı Kenan Yıldız  ile Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir’in de bulunduğu CHP’li heyet daha sonra Aksu’da faaliyet gösteren tohum üreticilerini ve örtü altı seracıları ziyaret ettiler. Başkan Nusret Bayar, tohum üreticilerinden Mehmet Yapıcı ile görüşerek bilgi alışverişinde bulundu.

DESTEK BEKLİYORLAR

2010 yılından bu yana aktif tohum üretimi, AR-GE çalışmaları ve denemeleri yaptıklarını ifade eden Yapıcı, toplamda 127 dönüm arazi üzerine kurulu tesislerde; 200 kişilik çalışan kadrosuyla 10 bine yakın çeşit üzerinde denemeler yaptıklarını ve Türkiye’nin en kaliteli ürünlerini ürettiklerini ancak yerli üretici olarak hükümetten, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan destek görmediklerini belirtti.

YERLİ VE MİLLİ TOHUM

Aksu8’daki tohum üreticilerini tamamen yerli ve milli üretim yaptıklarını vurgulayan  CHP İl Başkanı Bayar ise, “Hükümet burada en kalitelisinden üretilen tohumların üreticilerine destek vermek yerine, yurt dışından tohum ithal ediyor.. Tarım ve Orman Bakanlığı başta olmak üzere hükümet yetkilileri bu üretime destek olmalıdır. Örtü altı üretimde Antalya, Türkiye’nin en büyük kaynaklarına sahip. Buradaki üretici hali hazırda bir sürü sıkıntıyla boğuşmakta. Kota krizi, ekonomik sıkıntılar, pandemi süreci derken üretici, hükümetten de gerekli desteği göremiyor.  Destek sağlandığı takdirde yerli firmalarımız daha çok sebze tohumuna yatırım yapabilecek be tohum sektörü döviz dalgalanmalarından etkilenmeyecektir . Kaliteli ve daha ucuz tohum çiftçinin kazancını arttırırken, tüketicinin daha ucuza sebze tüketmesini sağlayacaktır” diye konuştu. HABER 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: