Antalya
17.01.2021
A
GENEL , EKONOMİ
Domateste kota isyanı
Domateste kota isyanı

Rusya’nın uyguladığı kotanın dolması ve açıklanan kota artışının gerçekleşmemesi ile ihracat durdu. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, “Bu sorunu çıkaranlar çözmekle mükelleftir. Bu kota ayıptır, itibarsızlıktır” dedi.

 

Rusya’nın uyguladığı 200 bin tonluk kotanın dolması ve açıklandığı üzere 50 bin tonluk artırımın hala açılmamış olması üreticiyi zora soktu. Örtü altı üretimin merkezi Antalya’nın Kumluca Toptancı Halinde domates satışları durma noktasına gelirken, domates ihracatının merkezlerinden Muğla’nın Kumluova’sında da üretici isyan etti.

 

 VEKİLLER ÜRETİCİYİ DİNLEDİ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin ile beraberindeki heyet, Kumluova Toptancı Halinde üreticilerle bir araya geldi. Domates üreticileri kilo başına maliyeti 2,5 lirayı bulan domatesin haldeki satış fiyatının 1,5 liraya düşmesinden yakınarak “Bu fiyatla bu maliyeti karşılayamayız. Böyle giderse traktörlerimizi, tapulu arazilerimizi, seralarımızı kaybedeceğiz” dediler.

 

 KOTA AYIPTIR, İTİBARSIZLIKTIR

Ziyarette konuşan Aydın Özer, “Rusya’dan milyarlarca dolara S-400 füzeleri aldık, dünyanın en pahalı doğalgazını alıyoruz, buğday alıyoruz, nükleer santraller yaptırıyoruz. Buna rağmen bu kotayı kaldıramıyorlar. Alışveriş karşılıklı talebe bağlıdır, talepte kota olmaz. Bu sorunu çıkaranlar çözmekle mükelleftir. Bu kota ayıptır, itibarsızlıktır. Bu domates Rusya’ya gitmediğinde iç piyasa bunu kaldırmıyor, fiyatlar aşağı düşüyor. Maliyeti 2.5 lira iken bunu 1.5-2 liraya sattırmak demek çiftçiyi yokluğa mahkum etmek demektir.”

 

ÜRETİCİ İSYANDA

Antalya ve Muğla’daki domates üreticileri yayınladıkları ortak bildiride şunları söyledi: “Maliyetlerimiz; mazot, gübre, ilaç, fide, işçilik, sera malzemeleri derken katlanarak gidiyor. Bu giderleri karşılamak için Tarım Kredi Kooperatifi, Ziraat Bankası ve zirai ilaç bayilerinden kredi alıyoruz. İhracatın ve özellikle Rusya pazarının bir an önce açılması ve kotanın tamamen kalkması gerekiyor. Borçlarımızın faizlerinin silinmesini ve yapılandırılmasını istiyoruz. Milletimizin efendisi biz köylü üreticilerin sesini umarız duyarlar.”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: