Antalya
04.01.2021
A
GENEL , YAŞAM
Tabip Odası: Şeyhmus Gökalp serbest bırakılsın
Tabip Odası: Şeyhmus Gökalp  serbest bırakılsın

Tabip Odası Başkanı Nursel Şahin, TTB Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in tutuklanmasına tepki göstererek, “TTB’nin itibarsızlaştırılmasına neden olan bu tutuklama derhal sona ermeli” dedi

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in, 20 Kasım 2020 sabahı evinde gözaltına alınıp, 23 Kasım 2020 günü tutuklanarak Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmesine tepki gösterdi. Oda Başkanı Nursel Şahin, bir itirafçının asılsız beyanı gerekçe gösterilerek yapılan tutuklamanın derhal sona ermesini ve Gökalp’in serbest bırakılmasını istedi.

HAKSIZ-HUKUKSUZ UYGULAMA

Söz konusu itirafçının 2016 yılında teslim olup, ilk ifadelerinde pek çok kişinin adını verdiğini hatırlatan Şahin, “Bu itirafçı, üç yıl sonra 26 Mart 2019 tarihli ifadesinde Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında asılsız suçlamalarda bulunmuştur. Son dönemde tutuklu yargılamanın, hukuka aykırı olarak ceza yaptırımına dönüştüğü de göz önünde bulundurulduğunda Dr. Şeyhmus Gökalp'e yönelik uygulamanın ülkemizde hüküm süren antidemokratik, haksız, hukuksuz uygulamaların bir örneği olduğu açıktır. Bu uygulama aynı zamanda TTB'nin itibarsızlaştırılmasına ve yıpratılmasına yönelik planın da bir parçası olarak değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı.

LEKELENEMEYECEK GEÇMİŞ

Meslek etik ilkeleri ve iyi hekimlik değerleri doğrultusunda, mesleki bağımsızlıklarını ve meslek örgütü özerkliğini savunmaya devam edeceklerini belirten Şahin, “Halkın sağlık hakkını ve hekim haklarını korumak için sağlık politikaları konusunda söz söylemekten, gerçekleri dile getirmekten ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Meslek etik değerlerine ve insan haklarına saygılı, onurlu bir hekim olan Dr. Şeyhmus Gökalp'in suçsuz olduğuna inandığımızı, somut kanıtlara dayanmayan asılsız iftiralar ve yalancı tanık ifadeleriyle lekelenemeyecek bir geçmişe sahip olduğunu biliyoruz. Meslektaşımız Gökalp'in haksız hukuksuz uygulamayla adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini ve özgürlüğünden yoksun bırakıldığını, bu durumun kaygı verici olduğunu ve en kısa zamanda serbest bırakılması gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyururuz” şeklinde konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: