Antalya
04.01.2021
A
ARŞİV , ÇEVRE , POLİTİKA
Dereköylüler maden ocağına karşı eylem yaptı
Dereköylüler maden ocağına karşı eylem yaptı

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, Korkuteli Dereköy yaylasına yapılması planlanan kömür madenine karşı yapılan protesto eyleminde yer aldı. Burada  konuşan Arı, “Hep birlikte Dereköy’de kömür madenine hayır diyoruz” dedi

Korkuteli gündemini uzun süredir meşgul eden Dereköy yaylası kömür madeni işiyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Korkuteli İlçe Örgütü protesto eylemi düzenledi. Kömür madenine karşı çıkan CHP’liler ve Dereköy halkı, kömür madeninin kurulacağı alana giderek basın açıklamasında bulundu. CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı’nın hazır bulunduğu eyleme CHP Korkuteli İlçe Başkanı Şeyhali Kara, Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Manis, Korkuteli Belediye Meclis Üyeleri Av. Ayşe Gül Pınar, Hatice Demir ve Turgut Kara, parti yöneticileri, Dereköy Muhtarı Taner Yaşa, Dereköy azaları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

100 BİN DÖNÜMÜ İLGİLENDİRİYOR

Burada bir konuşma yapan Arı, “Bu alan Korkuteli’nin su kaynaklarının bulunduğu ve özellikle de çok sayıda ürünün yetiştiği bir tarım bölgesi. Karşımızda bahçeleriyle, tarım yapılan alanlarıyla şu an yaklaşık 5 bin dönümlük bir alanı ilgilendiren, yine çevre köyleri ile beraber en az 11 bin dönümü ilgilendiren, su kaynakları ile beraber de Korkuteli’nin içme ve sulama kaynağı yönünden bakarsak da yaklaşık 90 – 100 bin dönümü ilgilendiren bir bölgedeyiz” dedi.

 

DEREKÖY OCAĞA KARŞI

Dereköy halkının maden ocağına karşı olduğunu ifade eden Arı, “Bu gördüğümüz alana bir şirket geldi ve maden ocağı açmaya kalkıyor. Gördüğünüz gibi kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle Dereköy halkı bu maden ocağına kesinlikle karşı. Buralardan elde ettiği ekimle, dikimle, ürünle bugüne kadar atalarından kalan mirasla bir şekilde hayatlarını idame ettiler. Bundan sonra da yine burası tarım alanı olarak kalsın istiyorlar” diye konuştu.

 

İKTİDARIN GÖZÜ KAPALI

İktidarın gözünün kapalı olduğunu belirten Arı, “İlgili bakanların hepsi bu konudan haberdar. Ancak gelin görün ki; iktidarın bu olaylara gözü kapalı. Görmezlikten gelerek bu sürecin işlemesine yol açmakta. İktidara sesleniyorum; bu tarım alanlarını mahvetmeyin, bu sürece ‘dur’ deyin. Eğer burada bir maden ocağı açılırsa, bunun tek sebebi iktidar ve ortağıdır. Çünkü bilmiyordum deme şansları yok. Detaylı şekilde bizzat tarafımdan ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Burada yaşanabilecek sakıncalar dile getirildi” diye konuştu.

TARİHİ KALINTILAR VAR

Bölgede tarihi kalıntıların da olduğunu ifade eden Arı, “Çalışması devam eden MS 300 yıllarından kalma bir bölge olduğu ve o nedenle de tarihi bir bölge üzerinde olduğumuz, tarihi eserlerin direk orada kalıntılarının bulunduğu bir bölgedeyiz. Yani işin tarihi bulunmaktadır. Buradan çıkarılan önemli taşlar Elmalı Müze Müdürlüğü’ne teslim edilmiş durumda ve şimdi yine burada çalışma devam etmektedir” diye konuştu.

MEMLEKET MESELESİ

Arı konuşmasının sonunda, “Bu konu Dereköy meselesidir, Korkuteli meselesidir, Antalya meselesidir, Türkiye meselesidir. O nedenle bir yaklaşımdan öte burada feryat eden teyzelerimizin sesini duyun diyorum. Buraya dur deyin diyorum. Yoksa bunu siyasi sorumluluğu sizlerin olur. Bir kez daha tekrar ediyorum ve hep beraber Dereköy'de kömüre hayır diyorum” diye konuştu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: