Antalya
17.12.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
Zeybek, afetzede üreticinin yanında
 Zeybek, afetzede üreticinin yanında

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, 12-14 Aralık günlerindeki şiddetli yağışlardan zarar gören Serikli üreticileri ziyaret ederek dertlerini dinledi. Zeybek konuyu bir soru önergesi ile meclis gündemine taşıdı.

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, geçtiğimiz günlerde şiddetli yağış nedeniyle sel felaketi yaşanan Serik’te incelemelerde bulundu. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, CHP Serik İlçe Başkanı İbrahim Demir ve ilçe yöneticilerinin oluşturduğu heyet, sera ve tarım alanları sular altında kalan çiftçilerden bilgi aldı. Zeybek ve beraberindeki heyet, Serik’te selin zarar verdiği tarım alanlarında yaptığı incelemede, çiftçilerden aldıkları bilgilerde sadece bir bölgede 1095 dönüm çilek serasının zarar gördüğünü saptadılar.

DEVLET DESTEĞİ ŞART

Afet bölgesinde yaptığı ince incelemeler ile ilgili bilgi veren Rafet Zeybek,  “Ağır ekonomik kriz nedeniyle girdi maliyeti her geçen gün artan ve sattığı üründen para kazanamayan çiftçimizin, sel gibi bir doğal afet nedeniyle tüm emeği heba olmuştur. Bu bölgede üretim yapan çiftçilerimizin tüm birikimi ve emeği sel suları altında kaldı, zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Çiftçilerimizin zararlarını tespit işlemleri en yakın zamanda Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından belirlenecektir, ancak burada asıl sorumluluk devleti yönetenlerde olacak. Selden etkilenen çiftçilerimiz bu yükün altından tek başlarına kalkamazlar, sosyal devlet bilinci ile sigorta kapsamında olsun ya da olmasın tüm çiftçilerimizin zararları karşılanmalıdır. İtibardan tasarruf olmaz diyerek, kamudaki lüks harcamaları savunan AKP iktidarı, itibardan tasarruf yaparak o parayı çiftçiye harcamalıdır.” dedi.  HABER MERKEZİ

KUTU KUTU KUTU

Konuyu başkent gündemi de taşıyan CHP’li Vekil Zeybek,  TBMM’ye, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi. Zeybek önergede şu soruları sordu.

1-Serik, Aksu ve diğer ilçelerde sel nedeniyle ne kadar tarım arazisi zarar görmüştür?

2- Sel felaketine karşı alınacak önlemler nelerdir? Bakanlığın bu ve benzeri durumlar için Antalya ili ve ilçelerine dair çalışması var mıdır?

3-Selden etkilenen üreticilerin tekrar üretime başlayabilmesi için fide, tohum, gübre ve tarımsal ekipman yardımı planlanmakta mıdır?

4- Son 5 yıl içinde Antalya ve ilçelerinde sel nedeniyle zarar gören üreticilere TARSİM dahil olmak üzere yapılan yardım miktarı nedir?”

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: