Antalya
13.12.2020
A
ARŞİV , TARIM
Tarım alanları su altında kaldı
Tarım alanları  su altında kaldı

Manavgat'ta seralar, ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri nedeniyle büyük zarara uğradı. Serik'te tarım alanları ve meyve bahçelerini su bastı.  Gazipaşa’da semt pazarında su baskını yaşandı

SERİK 

Serik'te dün gece şiddetli yağan ve bu sabahtan itibaren de yer yer etkisini sürdüren sağanak, yaşamı olumsuz etkiledi. Kökez Mahallesi Gazeliçi mevkiinde ve Burmahancı Mahallesi'nin bazı bölümlerinde tarım alanları ve meyve bahçelerini su bastı. Kökez Mahallesi Antalya Büyükşehir Belediyesi mezbahası önünde yolda biriken sular bazı mahallelere ulaşıma engel oldu. Sürücüler yoldan geçmekte zaman zaman zorlandı. Ayrıca Belek Mahallesi Kelebek Caddesi'nde de su birikintileri oluştu. Yağış nedeniyle ıslanan sokak hayvanları ise sığınacak yer aradı.Serik Belediyesi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olumsuz şartlara karşı hazır beklerken, vatandaşlardan gelen ihbarları değerlendiriyor. 

MANAVGAT 

Manavgat’ta iki mahalledeki seralar, ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri nedeniyle büyük zarara uğradı.

Geçtiğimiz hafta sonu dolu yağışının etkili olduğu bölgeler arasında Manavgat ilçesi de yer aldı.  Çolaklı ve Yavrudoğan mahallelerinde yüzlerce dönüm muz, ejder meyvesi ve sebze serasının yanı sıra narenciye ve ekili tarım arazileri dolu yağışından zarar gördü. Ceviz büyüklüğündeki dolu taneleri,  seraların özellikle üst kısmındaki plastikleri yırtarak kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. 

Mehmet ve Rıfat Uçak kardeşlere ait 10 dönümlük muz serası da doludan nasibini aldı. Seranın üzerindeki plastik örtü tamamen delinirken Mehmet Uçak, "Seramızda ekim işlemi tamamlandı. Sigorta için başvurumuzu yaptık. Yetkililerin inceleme yapmalarını beklerken Allah’tan böyle bir afet geldi. Yaklaşık 100 bin TL dolayında zararımız söz konusu. Yetkililerden yardım bekliyoruz. 

GAZİPAŞA

Gazipaşa ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu etkili olan şiddetli yağmur nedeniyle yollar yer yer trafiğe kapandı. Semt pazarını da su basarken esnaf belediyeyi önlem almamakla suçladı. Mağdur olan esnaflardan Uğur  Akgül “Çok kuvvetli yağış oldu. Hem yukarıdan hem de ana arterden gelen suyu buradaki 3 tane büyük rogar kaldırmıyor. Sanırım yetkililerinde bilgisi vardır” dedi. Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz ise,  yağmur öncesi gerekli tedbirleri aldıklarını ancak kısa sürede metrekareye 75 kilogram yağmur düştüğünü söyledi. Alanya'nın İncekum Mahallesi'nde de ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle sokaklar beyaza büründü. Dolu yağışı bazı otomobillerin camlarına zarar verdi üzerindeki plastik örtü tamamen delinirken Mehmet Uçak, "Seramızda ekim işlemi tamamlandı. Sigorta için başvurumuzu yaptık. Yetkililerin inceleme yapmalarını beklerken Allah’tan böyle bir afet geldi. Yaklaşık 100 bin TL dolayında zararımız söz konusu. Yetkililerden yardım bekliyoruz

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: