Antalya
01.12.2020
A
GÜNDEM , EKONOMİ
Pazarcı esnafı endişeli
Pazarcı esnafı endişeli

Yeni gelen kısıtlamalar sonrası 20 yaş altı ile 65 yaş ve üstü vatandaşların pazarlarda olmaması yoğunluğu azalttı, satışı düşen esnaf ise endişeli bir bekleyiş içine girdi

 

Pazar esnafı, özellikle yaşlı vatandaşların çıkmalarına müsaade edilen saatlerde dahi pazara girip hemen çıktığını belirterek, “Saatim doldu’ deyip kaçıyorlar. Hastalık çoğaldı, korkup gelmeyenler de var. Satış olmazsa fiyatlar düşer” dedi.  

DENETİMLER ARTIRILDI 

Korona virüs vakalarının artmasının ardından alınan yeni kararlar gereği polis ve zabıta ekipleri kapalı halk pazarları ve semt pazarlarındaki denetimlerini arttırdı. Yabancı uyruklu yerleşik kişilerin yoğunlukta olduğu Konyaaltı ilçesi Liman Mahallesi'ndeki Kapalı Semt Pazarı’nda ekipler alışveriş başlamadan önce tüm esnafın İl Sağlık Denetim Merkezi (İSDEM) uygulamasından sorgularını gerçekleştirdi.

YASAK SAATLERİ YOĞUNLUK AZALDI

 Pazar içerisinde devriyeler halinde gezen zabıta ekipleri, maskesini düzgün takmayan esnaf ve vatandaşlara uyarılarda bulundu. Tüm uyarılara rağmen bazı vatandaşların maskelerini düzgün takmadıkları, bazılarının ise hiç takmadığı gözlendi. Pazarda, özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşların çıkış saatleri haricindeki saatlerde yoğunluk olmadığı gözlendi. Alışverişin azaldığını söyleyen pazar esnafıysa, fiyatların düşeceği konusunda endişe yaşadığını dile getirdi.

  “SAATİM DOLDU” DEYİP GİDİYORLAR

 Esnaftan Fadime Eniş, alışverişin azaldığını belirterek, “Yaşlılar hemen alıp dönünce  alışverişler biraz durdu. Çoğu paket istiyor. Bu bizi ister istemez etkiledi. Satışlarımız düştü. ‘Saatim doldu’ deyip kaçıyorlar. Hastalık çoğaldı, korkup gelmeyenler de var.  Satış olmazsa fiyatlar düşer” dedi.

  Pazarda genelde maske kuralına uyulmaya başlandığını ifade eden Eniş,  “Genelde esnaflar burnunu açıyor. Sıkılıyorlar ama vaka çoğaldı. Pazara korkarak geliyoruz.  Mecburuz” diye konuştu.

ALIŞVERİŞ  AZALDI, FİYATLAR DÜŞECEK

 Esnaf Ahmet Tunca da virüs vakaların artışıyla birlikte kalabalığın azaldığına dikkat çekerek, “Müşteriler çekingen, kalabalıktan uzak duruyorlar. Hastalık da çoğaldı, bunun da etkisi var. 20 yaş altı çalışanlar vardı, onlar gelmiyorlar. 65 yaş üstü vatandaşlar önceden 1-2 saat pazarı dolaşıyordu, şimdi hemen alıp çıkıyorlar. Korku var. Satışlar ister istemez düşüyor. Fiyatlar şu an normal ama düşer diye düşünüyorum” dedi. Tunca, yerleşik yabancıların maske takmadığını da işaret ederek, “Söyleyince de tepki gösteriyorlar. ‘Bana bir şey olmaz’ diyenler de var. Bu hastalık ciddi bir şey, şakası olmaz” ifadelerini kullandı.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: