Antalya
20.11.2020
A
GENEL , EKONOMİ , YAŞAM
Çiftçinin kar sevinci
Çiftçinin kar sevinci

Antalya’nın yüksek kesimlerine yağan kar, en çok ekmeğini topraktan çıkaran üreticileri sevindirdi. Çiftçi için kuraklıktan kurtulma umudu doğdu.

 

Batı Torosların en uç noktaları olan Gömbe, Girdev, Şubaşı, Evyaka ve İkiz Göller yaylalarına iki gün boyunca kar yağdı. Hala yüksek kesimlerde aralıklarla devam eden kar 1300 metre yüksekliğine kadar indi. Kar kalınlığı 20 santimetreye yaklaştı.

KURAKLIK SON BULUYOR

Kar yağışı en çok yaylalardaki üreticileri sevindirdi. Yaz mevsiminde Gömbe ve Elmalı Ovası'na hayat veren Gömbe'deki Çayboğazı Barajı'nın kapakları susuzluk nedeniyle kapatılmıştı. Kar yağışı üreticiler için kuraklıktan kurtulma umudu oldu. Gömbe Mahallesi Muhtarı Süleyman Kocakehya, "Gömbe Yaylamız su zengini olarak bilinir. Ancak geçen yıl kurak giden kışın ardından, Gömbe Yaylası ve çevresinde kuraklık tehlikesi başlamıştı. Akan pınarlar kurumuş, Çayboğazı Barajı'nın kapakları kapatılmıştı. Bazı bahçelerin son sulaması yapılamamış, seracılar zor günler geçirmişti. Onun için bu yağan kar değil, yayladaki üreticiler için bir bereket. En büyük dileğimiz kar yağışının sürmesi" diye konuştu

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: