Antalya
17.11.2020
A
GÜNDEM , GÜNCEL , POLİTİKA
Hacıarifoğlu, Meclis'te 'vekillik' tartışmalarına izin vermedi: Toplantıdan sonra odama beklerim
Hacıarifoğlu, Meclis'te 'vekillik' tartışmalarına izin vermedi: Toplantıdan sonra odama beklerim

Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclisine başkanlık yapan Mehmet Hacıarifoğlu, 'başkanvekili' yetki tartışması için gündem dışı söz alan AK Parti Grup Meclis Sözcüsü Ali Çetin'i sert dille uyardı. Hacıarifoğlu, “Gündem dışı söz almayalım lütfen. Durumu herkes biliyor. İl başkanınız da bu söyleyeceğiniz konularla ilgili biraz önce açıklama yaptı. Bilgi almak istiyorsanız meclisten sonra lütfen odamda beklerim" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kasım ayı devam meclisi, Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu başkanlığında yapıldı. 67 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 performans raporu ile 2021 taslak bütçesi oy birliğiyle kabul edildi. Bütçenin yüzde 73'lük dilimine denk gelen 1 milyar 174 milyon TL yatırıma ayrıldı.

 

BÜYÜKŞEHİR'İN 2021 BÜTÇESİ 2 MİLYAR 950 MİLYON TL

Bütçe görüşmelerinde parti grup başkanları görüşlerini dile getirmeden önce Meclis Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Oktay Başaran, 2021 taslak bütçesi ile ilgili bilgi verdi. Başaran, 2021 yılı bütçesinin 2 milyar 950 milyon TL gider ve 2 milyar 950 milyon TL gelir bütçesi olarak meclise sunulduğunu belirterek, gelir bütçesi oluşturulurken 522 milyon 500 bin TL borçlanma yoluyla açık finansman denkliği sağlandığını ifade etti. 3 milyar 450 milyon TL olarak meclise sunulan 2020 yılı bütçesinin yüzde 22'sine denk gelen 736 milyon TL'nin de dış borçlanma ile finanse edildiğini vurgulayan Başaran, “2021 yılı bütçesinde ise 522 milyon borçlanma öngörülmüş bunun da bütçeye oranı yüzde 18'dir. Özellikle belirtmek isterim ki, 2020 yılı bütçesine göre yüzde 3 borçlanma azaltılmıştır. 2021 yılında 522 milyon iç ve dış kredi konuşulmuş, bunun 322 milyonu dış kredi. Hafif Raylı Sistem 3 vagon alımı için 100 milyon kredi öngörülmüştür. Kalan 200 milyon ise her dönem olduğu gibi yüzde 10 borçlanma karşılığı için kullanılması planlanmaktadır" dedi.

HACIARİFOĞLU'NDAN MECLİS ÜYESİNE UYARI

Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Meclis Sözcüsü Ali Çetin, 'başkanvekili' yetki tartışması hakkında gündem dışı konuşmak istediğini söyleyince Başkanvekili Mehmet Hacıarifoğlu tarafından uyarıldı. Meclisi ve gündemi ilgilendiren bir konu olduğunu vurgulayan Çetin, “Meclisin, meclis üyesi arkadaşlarımızın tamamının, ne olduğu belli olmayan bir durum söz konusu" dedi. Çetin'in sözünü kesen Hacıarifoğlu, “Gündem dışı söz almayalım lütfen. Lütfen Sayın Çetin. Durumu herkes biliyor. İl başkanınız da bu söyleyeceğiniz konularla ilgili biraz önce açıklama yaptı. Bilgi almak istiyorsanız meclisten sonra lütfen odamda beklerim" diye konuştu.

 

 

'VERİLEN DESTEĞİ TARİHE NOT DÜŞÜN'

2021 yılı bütçesi için konuşan MHP Grup Meclis Sözcüsü Selçuk Senirli, “Hem siyasi hem de bütçe performansı yönetim şekli olarak beğenmedik. Ama salgın dönemi ve Sayın Muhittin Böcek'in hastalık sürecinden dolayı destek vereceğiz. Yalnız şunu unutmayın ki AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin bu süreçte belediyenin işleyişiyle ilgili verdiği desteği tarihe not düşün. Hiçbir muhalefet bir yönetime bu kadar destek vermemiştir. Bunun kıymetini bilin, davranışları da buna göre düzenleyin. Çünkü Antalya bizimdir. Biz Antalya'nın hizmetini tıkamadık. Bunu bilmenizi istiyorum" dedi.

 

'BÜTÇE HEDEFLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR'

 

2021 yılı bütçelerinin okunması esnasında söz alan AK Parti Meclis Üyesi Serhat Demir, bütçede küçülme ya da yatırımlarda azalma gibi bir durumun olamayacağını, borçlanma azaltıldığı için bütçenin geriye gitmesinin söz konusu olamayacağını vurguladı. Serhat Demir, “Gönül isterdi ki bugün dört başı mamur bir bütçeyi ve performans programını eleştirmeye mahal kalmaksızın kabul edelim. Ancak muhalefetin görevi takdir edersiniz ki iktidarı denetlemek ve gerektiği yerde eleştirileriyle yol göstermektir. Büyükşehir Belediyesinin 2020 yılı mali yılı bütçesi 3 milyar 450 milyon TL olarak kabul edilmesine karşılık, bizlere sunuluna 2021 mali yılı bütçesinin yüzde 15 oranında küçülerek 2 milyar 950 milyon TL olarak planlandığı görülmektedir. İlçe belediyelerin bütçe hedeflerinin yıldan yıla büyüterek yürüdüğü dönemde Antalya'nın tamamına hizmet etmekle yükümlü Büyükşehir Belediyesinin bütçe hedeflerini bir önceki yıla göre düşürmesi kabul edilebilir bir durum değildir" diye konuştu.

 

ASAT'IN 2021 BÜTÇESİ 1 MİLYAR 653 BİN 146 TL

Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ardından ASAT Genel Kurulu yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü'nün 2021 Mali Yılı Gider Bütçesi 1 milyar 653 milyon 146 bin TL olarak kabul edildi. ASAT bütçesinin giderleri içinde en yüksek payı 735 milyon TL ve yüzde 45 oran ile yatırım ve yatırıma yönelik cari giderler oluşturdu.

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: