Antalya
14.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
3 hukukçu Hacıarifoğlu'nun vekillikten alınmasını değerlendirdi
3 hukukçu Hacıarifoğlu'nun vekillikten alınmasını değerlendirdi

Üçü de avukat olan Antalya Milletvekili Subaşı, Baro Başkanı Balkan ve CHP’li eski Meclis Üyesi Çalıkuşu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hacıarifoğlu’nun vekillikten alınma yönteminin hukuka uygun bir durum olmadığı konusunda birleştiler.

 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Avukat Hasan Subaşı, Antalya Baro Başkanı Polat Balkan ve eski Muratpaşa Belediye Meclis üyesi (CHP) Avukat Figen Çalıkuşu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu’nun, Başkan Muhittin Böcek’in hastanede elektronik imza ile onayladığı öne sürülen yazıyla vekâlet görevine son verilmesini değerlendirdi.

Üç hukukçunun açıklamaları şu şekilde:

Hasan SUBAŞI (İYİ Parti Antalya Milletvekili):

Antalya kamuoyunda, Genel Sekreter Cansel hanımın başkanlık yetkilerini kullanmak konusunda iddialı bir tutum içinde olduğuna dair kanaat hâkim. Basında son günlerde Muhittin Başkan tarafından vekâlet görevi verilmiş Mehmet Hacıarifoğlu'nun basına sıkça yansıdığı gibi, genel sekreterin yetki kullanma tutumundan belli ki rahatsızlığı nedeniyle bir kısım yetkileri bizzat kendisinin kullanacağını bildirmesi üzerine konu basına göre krize dönüşmüştü. Bir gün sonra da elektronik imzayla Sayın Böcek'in, vekil tayin ettiği kişiyi görevden alarak İki meclis üyesini farklı tarihlerde yetkilendirilmiş olması da tartışmalı ve kuşkuyla karşılanacak bir tasarruftur!..Ayrıca hastanede ciddi tedavi altındayken vekil tayin ettiği kişinin vekâleten alınmasını gerektirir bir sorun varsa takip edecek durumda olmayan sayın başkanın bu tür eylemlere alet edilmesi de Antalya büyükşehir belediyesi ile bağdaşır bir işlem değildir. Sayın başkanın biran önce sağlığına kavuşması dileğiyle…

Polat BALKAN ( Antalya Baro Başkanı): 

Eşikten beşiğe bir Antalyalı hukukçu olarak yazıyorum. Bugün memleketimde, hukuka ve siyasi ahlaka uygun davranılmazsa, ileride bir gün tsunamiye neden olabilecek bir gelişme yaşandı. Antalya halkının iradesi üzerinde hukuki bir tartışma yaratacak, memleketimi çıkar ve güç odaklarıyla ilişkilendirebilecek şekilde operasyon yapılmıştır. Bu bulanıklığın, olması gerektiği şekilde giderilmesini umut ediyorum. Antalya halkının büyük bir güven ve inançla başkan olarak seçtiği Sayın Muhittin Böcek’in aylardır ne yazık ki çok ciddi bir sağlık sorunuyla pençeleştiği, durumun bilimsel ve tıbbi olarak henüz aydınlığa kavuşmadığı bir süreçte, birilerinin “vekâlet savaşları” algısı yaratması sanılmasın ki gözlerden kaçıyor. Tam da bu anlamda adı, sıfatı, işgal ettiği makamı vs her ne olursa olsun hiç kimsenin gücü Antalya halkının iradesinin üzerinde değildir. Elbet günün birinde bu operasyonun şimdilik gölgede kalmayı tercih eden mimarlarını da görür ve afişe ederiz; çünkü biz Antalya'yız!

Figen ÇALIKUŞU (Eski Muratpaşa Belediye Meclis Üyesi-CHP):

Siyaset ahlaksızlığı ve sahteciliği artık daha fazla kabul etmemelidir. Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Mehmet Hacıarifoğlu'nun personel üzerindeki tasarrufları ertesinde ortaya çıkan durum hukuken çok ürkütücüdür. Hacıarifoğlu'nun kamuya yönelik olarak belirttiği üzere Başkanımız Muhittin Böcek'in adına sahte bir girişim olduğu vurgulanmaktadır. Bu hukuken, ahlaken ve vicdanen kabul edilemez bir gelişmeye işaret ediyor. İyileşme yolunda ama maalesef doktorlarının henüz kritik durumunu tamamen geride bırakmamış olduğunu ifade ettikleri Muhittin Başkanımız sağlığı ile uğraşırken onun adına yapılan bu yoz hilekârlık bizim hepimiz adına bir utançtır Gerçeğin biran önce ortaya çıkması ve bu ahlak dışı eylemin faillerinin teşhir edilmesi hepimizin ortak acil beklentisidir. Bu etik dışı ucuzluk bizim camiamıza hiç yakışmayan ve süratle dışlanması gereken hastalıklı bir davranış muamelesi görmelidir.

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: