Antalya
12.11.2020
A
ARŞİV , POLİTİKA
"Yargıya güven yüzde 20'lerin altında"
"Yargıya güven yüzde 20'lerin altında"

Anayasada yapılan değişikliklerin ardından yargıya güvenin yüzde 20'lerin altına düştüğünü belirten CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, "Yargıya güvenin yerlerde olduğu bir ülkede adalet dağıtamazsınız. Ekonomiyi düzeltemezsiniz" dedi

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Türkiye’de yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının sağlanabilmesi için 2010 ve 2017 Anayasa Değişikliklerinin getirdiği yanlış uygulamaların giderilmesi yeni bir anayasa değişikliğinin yapılması gerektiğini belirtti. CHP’li Zeybek açıklamasında, "Bir ülkede herkese adalet sağlanacaksa o ülkede bağımsız bir yargıya ihtiyaç vardır. Bugün, Türkiye'nin yargı sorunu yargının bağımsız olup olmadığı noktasında toplanmaktadır” dedi.

ANAYAAS DEĞİŞİKLİĞİ GEREKİYOR

“Mahkemeler adalet dağıtabiliyor mu, bu millet yargıya güveniyor mu” şeklinde sormak gerektiğini kaydeden Zeybek, “2014 yılında AKP Genel Başkan Yardımcısı olan şimdiki Adalet Bakanı Abdülhamit Gül o tarihte 'Türkiye'de, maalesef, yargıya güven önceleri yüzde 60, 70'lerdeyken şimdilerde yüzde 20'lerin altına düşmüştür' demektedir. O tarihten bu güne kadar yargıya güven konusunda hiçbir değişiklik olmadı, yüzde yirmiler seviyesinde durmaktadır. Yargı reformu adı altında getirilen yasalar içinde bir kısmı ihtiyaçtır ancak geneli itibariyle Türkiye'de yargının bağımsızlığına yönelik değildir. 2010 Anayasa Değişikliği ile FETÖ’ye teslim edilen yargı, 2017 Anayasa Değişikliği ile siyasi vesayete teslim edilmiştir. İki anayasa değişikliğinin de olumsuzluklar getireceği söylenmesine rağmen AKP bu duruma kayıtsız kalmıştır. Türkiye’de yargıyı gerçekten tarafsız, bağımsız kılmak istiyorsak öncelikle Anayasa değişikliğini yapmak ve yasal değişiklikleri gerçekleştirmek gereklidir.” dedi.

EKONOMİ HUKUK DEVLETİ İLE GÜÇLENİR

Yaptığı yazılı açıklamada yargıya güvenin yüzde yirmilere düştüğü bir ülkede adalet dağıtılamayacağını, adaletin ve hukukun üstünlüğü olmadığı bir yerde ekonomik gelişmenin de mümkün olamayacağını vurgulayan  Rafet Zeybek, açıklamasında  şu görüşlere yer verdi:

"Ülkemiz büyük bir ekonomik kriz yaşamaktadır, artan döviz karşısında üretici zor durumdadır. Genç işsizlik başta olmak üzere, işsizlik rakamları tarihin en yüksek seviyelerindedir. Enflasyon siyasi iktidarın açıkladığının çok ötesinde, artan fiyatlar nedeniyle vatandaş ay sonunu getirememektedir. AKP iktidarı ise ekonomide durumu düzeltmek için kapsamlı çalışmalar yapmak yerine, oyuncu değişiklikleri ile günü kurtarmaya çalışmaktadır. Ekonomik kalkınmanın mümkün olabilmesi için, hukuk devleti olmak gereklidir. Adaletin olmadığı yerde yatırımda, ticarette, üretimde mümkün değildir. Görüştüğümüz birçok üretici krizden çıkış için adalet vurgusu yapmaktadır. Yarınlara yatırım yapmak ancak adalet ile olur. AKP vergi borçlarını sildiği büyük müteahhitler yerine çiftçi, sanayici, esnaf, işçi, memur ve emeklilerin sesine kulak vermelidir. Adalet bir siyasi parti tabelasına mahkum edilemeyecek kadar değerli bir kavramdır

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: