Antalya
05.11.2020
A
ARŞİV , GÜNCEL , YAŞAM
Kanser eden manzara!
 Kanser eden manzara!

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Bölümü’nde yaşanan manzaralar “Bu kadar da olmaz!” dedirtiyor.  Hijyen koşullarının en üst seviyede olması gereken bölümde hastalar adeta balık istifi sıra bekliyor. Koronavirüse yakalanma korkusu yaşayan hastalardan bazıları durumu dilekçe ile Başhekimliğe bildirdi.

Engin KORKMAZ/ÖZEL HABER

 

Yaklaşık 8 aydır tüm dünyayı etkisi altına alına koronavirüse karşı alınan ve alınmayan önlemler tartışma konusu oluyor. Yetkililer her fırsatta maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulmasını isterken bu önlemlerin hiçe sayıldığı durumlar da yaşanıyor. Kanser hastalarına hizmet verdiği için hijyen kurallarının en üst seviyede olması gereken Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Ünitesinde de maalesef tedbirsizlik kol geziyor.

SAATLERİNİ HASTANEDE GEÇİRİYORLAR

Doktor azlığı, yetersiz poliklinik sayısı ve uzun bekleme süresi nedeniyle kanser hastaları ve yakınları adeta isyan etti. Sabahın erken saatinde gelip, akşam saatlerine kadar hastanede beklemek zorunda kalan kanser hastaları, bir yandan tedavi olmayı beklerken, diğer yandan virüs korkusu yaşıyor. Bekleme salonu başta olmak üzere kanser ünitesindeki tüm koltukların dolu olması, adeta koronavirüse davetiye çıkarıyor. Hasta ve hasta yakınları, havaların soğumasıyla durumun daha da ciddileşmesinden endişe ediyor.

2 METRE YANIMA KİMSENİN YAKLAŞMAMASI LAZIM

Kemoterapi aldığı için bırakın yan yana oturmayı, 2 metre yanına kimsenin yaklaşmaması gerekirken kanser hastanesinde balık istifi gibi üst üste yığıldıklarını belirten bir hasta, "Zaten kendi acım bana yetiyor. Ağır tedavi süreci yetmiyormuş gibi bir de saatlerimizi burada sıkış tepiş geçiriyoruz. Diğer hastalara da suç bulmuyorum çünkü herkes iyileşip bu illetten kurtulmak istiyor. Ama dip dibe otururken aslında koronavirüse davetiye çıkarıyoruz" dedi.

 

DİLEKÇE İLE BAŞHEKİMLİĞE BAŞVURU YAPTILAR

Hasta yoğunluğu ve hastanedeki yetersizlikten yakınan hasta ve hasta yakınları yazdıkları dilekçe ile durumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğine bildirdi. 69 hastanın imza attığı dilekçede şu talepler ve şikâyetler dile getirildi.

1-Onkoloji bölümünde görülen aksaklıklar nedeniyle pandemi ve kış koşulları sebebiyle çok büyük mağduriyetler yaşıyoruz.

2-Girişte güvenlik görevlisi sayısının yetersizliği nedeniyle yığılma olmakta, ateş bile ölçülmeden insanlar içeri girmektedir.

3-Barkot sırası veren görevlinin tek kişi olması sebebiyle büyük yığılmalar olmaktadır. Barkottaki görevli doktor ve hemşireleri yardıma çağırmakta bu nedenle de doktor ve hemşirelerin görevleri aksamaktadır.

4-İçerideki bekleme salonu çok küçük ve yetersiz olduğundan, pandemi koşullarında kanser hastaları ve çalışanlar için çok büyük risk oluşturmaktadır. Kaldı ki hava soğuk olduğunda herkes içeri alındığı için çok fazla yığılma olmaktadır. İnsanlar arka arkaya omuz omuza durmaktadır.

5-Kemoterapi ünitesi çok küçük olup sabah çok erken randevu alınmasına rağmen sıra ancak akşama doğru gelmekte, dolayısıyla pandemi döneminde azami özen gösterilmesi gereken kanser hastaları bütün gün bu sıkışık ortamda beklemek zorunda kalmaktadır. Merkez dışından gelenlerse bu koşullarda daha az mağdur oluyorlar. Kemoterapi ünitesi kapasite, koltuk sayısı olarak çok yetersizdir.

Yukarıda saydığımız mağduriyetlerin giderilmesi için acilen önlemler alınmasını ve düzenlemeler yapılmasını biz imzası bulunan talep ediyoruz.   

 

 

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: