Antalya
30.10.2020
A
GENEL , GÜNCEL
Vatandaş çaresiz Bakanlık kayıtsız
Vatandaş çaresiz Bakanlık kayıtsız

Kepezaltı Santral mahallelerinde sürdürülen kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşaatların zamanında bitirilmediğini belirten CHP’li Cavit Arı, “Kira yardımı da alamayan vatandaş çaresiz durumda. Alacağına aslan kesilen bakanlık ise duyarsız” dedi

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cavit Arı, Kepez ve Santral mahalleleri sınırları içerisinde kalan risk alanında yürütülen kentsel dönüşüm projesi inşaatının, müteahhit firma Sur İnşaat tarafından zamanında bitirilememesi nedeniyle hak sahiplerinin kiralarını ödeyemeyerek mağdur olduğunu söyledi.

 

BAKANLIĞIN CEVABI

Mağduriyetleri Çevre ve Şehircilik Bakanı’na hitaben verdiği yazılı soru önergesi ile meclis gündemine taşıyan  Cavit Arı’ya cevaben gelen yazıda Bakanlığın kira yardımı yapmayacağı bildirildi. Bakanlıktan gelen yazıda, “Konutların fiili teslimine yapamayan yüklenici firmaya Aralık 2020 tarihine kadar süre verildiği, 36 ayı dolan hak sahiplerinin kira yardımı ödemelerini yüklenici firmanın üstlendiği Bakanlığımıza bildirilmiştir” denildiğini belirten Arı, yazı ile kira yardımı bekleyen hak sahiplerinin ortada kaldığının söylendiğini belirtti.

 

BAKANLIK KAYITSIZ

Vatandaşların başında zaten bir salgın belası olduğuna dikkat çeken Arı, şunları söyledi: “Bu yetmezmiş gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,yaptıkları yönetmelik değişikliğiyle riskli ve rezerv yapı alanlarında kira yardımı süresini 36 aydan 48 aya çıkarmalarına rağmen 7 aydır hak sahiplerinin ne kiralarını ödüyor, ne de evlerini zamanında teslim ediyor. Konuyla ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin yazısına da cevap vermiyor. Alacağına aslan kesilen hükümeti, vatandaşa ödemesi olunca araki bulasın. Kentsel dönüşüm mağduriyeti artıyor. Vatandaş çaresiz. Bakanlık kayıtsız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığını bir kez daha zaman kaybetmeden vatandaşın mağduriyetini gidermesi için harekete geçmeye davet ediyorum”.

Haber Merkezi

Paylaş
ETİKETLER:
Yok
YAZAR: